Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Nahlédněte do historie vzniku automobilu

Osobní automobil používáme dnes a denně, zjednodušuje nám cestování, urychluje ho a také zpohodlňuje. Víte však, kdy vznikl první automobil na světě, jaká auta byla nejoblíbenější v Česku a jak byly založeny slavné automobilky, které funguji dodnes?

První automobil

První auto vzniklo v roce 1883, vynálezcem tohoto světového objevu byl Karl Friedrich Benz. Dalším průkopníkem v automobilovém průmyslu byl Gottlieb Daimler s vlastní firmou. Po nějaké době, se tato dvě jména spojila a zrodila se největší automobilka na světě.

Kdy vznikly automobilky

Oblíbená značka Peugot začínala v 80. letech 19. století nejdříve s jízdními koly, v roce 1889 byla sestrojena první parní tříkolka. O roku později byl použit motor Daimlera a Peugeot zrekonstruoval první auto na benzin. V roce 1896 vznikla automobilka, která vyráběla už i motory.

Italská značka fiat vznikla v Turíně v červenci 1899, na počátku této značky stál Giovanni Agnelli. Společnost Opel vznikla v roce 1863, začínala spotřebiči pro domácnost a šicími stroji, následně v roce 1899 začala vyrábět automobily. Renault byl založen roku 1898 bratři Louis, Marcel a Fernand Renaultovi. Renault vyráběl také tanky nebo letecké motory.

České automobilky

V českých zemích se automobilovému průmyslu také dařilo. Prvním automobilem byl kopřivnický Präsident z roku 1897. Byl prvním krokem v dlouhé a úspěšné cestě osobních vozů dané doby.

Oblíbeným autem byla také Tatra a tradičním výrobcem aut mladoboleslavská Škoda Auto, kterou jako výrobce jízdních kol založili Václav Laurin a Václav Klement v roce 1895. V této době existovaly také jen jedny pneumatiky, které se nedělily ještě na letní a zimní pneumatiky, také servisování auta bylo jiné a o pravidelné geometrii kol, kterou používáme v současnosti, věděl jen málokdo.

Nezapomenutelné české vozy

NW President

První sériově vyráběné auto poháněl vzadu umístěný dvouválcový motor Benz o zdvihovém objemu 2,7 litru a výkonu necelých 5 kW. Nejvyšší rychlost vozu byla kolem 30 km/h.

Tatra 603

Z výrobních linek v roce 1956 sjížděly první Tatry 603. Tento pětimetrový vůz byl poháněn vidlicovým osmiválecem o objemu 2,5 litru a výkonu 70 kW, který dokázal auto vážící lehce pod 1,5 tuny rozpohybovat až na 160 km/h.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *