4 nejdůležitější kritéria pro výběr školního batohu

4 nejdůležitější kritéria pro výběr školního batohu

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny, a tak je pomalu čas začít pořizovat věci do školy. Obzvlášť rodiče budoucích prvňáčků by neměli nic podcenit. Vyrazit by měli alespoň pro školní aktovku, která tvoří nepostradatelnou součást výbavy. Na jaká kritéria se při jejím výběru zaměřit?

Váha

Důležitým kritériem je váha školního batohu. Měl by být pokud možno co nejlehčí, protože děti – obzvlášť prvňáčci – do školy dennodenně tahají neuvěřitelnou zátěž. Přitom podle odborníků by taška neměla být těžší než je jedna desetina jejich váhy, což bývá v průměru okolo tří kilogramů. Leckdy si však na svá bedra naloží až dvojnásobek. Raději než na váhu prázdné tašky se proto zaměřte na to, co všechno v ní vaše dítko nosí. Možná budete překvapeni, jaké „poklady navíc“ tady objevíte.

Velikost

Ve snaze ušetřit nějakou korunu často kupujeme batoh do školy, do kterého náš potomek tzv. doroste. Tato taktika je ovšem opět na úkor vaší ratolesti. Nejen, že příliš velký batoh bude na zádech malého prvňáčka působit přímo mohutně, ale co je důležitější, nebude mu správně sedět. A důsledky pak na sebe nenechají dlouho čekat – bolest hlavy, zad či dokonce nevratné a trvalé poškození páteře.

Praktičnost

Taška by měla být přehledně rozdělená, aby v ní dítko rychle našlo to, co hledá a zároveň se tak naučilo pořádku a systému. Oceníte i drobné „vychytávky“, jako třeba přední kapsu na láhev a svačinu, nebo pevné a stabilní dno s gumovými špunty, díky nimž je možné tašku položit na zem, aniž by se zašpinila. Z hlediska bezpečnosti pak sehrávají důležitou úlohu reflexní prvky - vaše dítko tak bude dobře viditelné i v mlze, dešti nebo za šera. Umístěné by měly být na popruzích, ale i bocích dětského školního batohu.

Design

Děti vybírají tašku podle toho, jak se jim líbí. Pokud je na ní vyobrazena jejich oblíbená pohádková postavička nebo superhrdina, pak mají okamžitě jasno. Tomuto komerčnímu tlaku je někdy opravdu těžké odolat a rodiče často nedovedou říct ne. Ovšem mějte na paměti, že takový motiv může být brzy „out“ a vy tak budete muset za chvíli kupovat nový. Pokud vaše dítko nedá jinak, pak mu kupte třeba pouzdro či láhev s těmito motivy. Ty se totiž dají lehce vyměnit, když už se tzv. okoukají. Tak, hurá na nákupy!

Publikováno: 29. 08. 2018

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat batoh do školy | jak vybrat školní batoh | výběr školního batohu