Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Jak vybrat postel, aby se nám na ní co nejlépe spalo?

Optimální délka spánku činí 6 až 8 hodin, z čeho lehce spočítáme, že v posteli strávíme až jednu třetinu života. Kvalita spánku jde přitom ruku v ruce s celkovým stavem organismu a proto bychom ho neměli podceňovat a naopak se snažit, abychom si v posteli maximálně odpočinuli. Faktoryů, které mají na kvalitu spánku vliv, je velmi mnoho a zatímco některé z nich nemůžeme nijak ovlivnit (např. věk, pohlaví apod.), jiné ano. Zásadní vliv má především matrace, ale ani ta by nezajistila dokonalý spánek, pokud by nebyla položena na pořádné posteli. A protože jsme se v minulosti věnovali matracím již několikrát, dnes se zaměříme právě na postele a prozradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Výběr rámu

Rám neboli konstrukce je to, čeho si na posteli všímáme nejvíce. Většinou však bereme ohled jen na jeho estetickou hodnotu a neuvědomujeme si, že i v případě rámu existuje několik pravidel, které bychom neměli brát na lehkou váhu.

Podle odborníků jsou vhodnější rámy s nožičkami a pokud je to možné, tak bez úložného prostoru. Takové postele zajistí dobré proudění vzduchu a odvětrávání matrace. Dalším prvkem, který by na rámu neměl chybět, je čelo postele. Jeho funkce spočívá v ochraně před průvanem a navíc zvýší váš pocit soukromí.

Co se týče materiálu a designu, máte volné ruce. Na trhu je bezpočet modelů a jistě nebudete mít problém vybrat takovou postel, která bude vyhovovat vašim představám. V posledních letech je oblíbené především dřevo a pravdou je, že postele z masivu interiér provoní a navodí domáckou atmosféru.

Neméně populární jsou také boxspringy. Že jste o nich nikdy neslyšeli? A co kontinentální postele? Na ty nedají dopustit zejména v USA, Anglii a severských zemích. Skládají se ze tří vrstev – předpruženého korpusu zvaného boxspring, kvalitní matrace a vrchní vrstvy. Jsou nejen elegantní, ale i vysoce komfortní a své přívržence si našla i u nás.

Vybíráme lamelový rošt

Dalším důležitým prvkem, který sice není vidět, je rošt. Tedy podklad, na který pokládáme matraci. Postele s roštem jsou mnohem lepší než ty, na kterých je matrace uložena na neprodyšném podkladu – opět jde o proudění čistého vzduchu, které je z hygienického hlediska velmi žádoucí. Pro astmatiky a alergiky dokonce nezbytné.

Na trhu je spousta variant roštů a kromě standardních narazíte i na polohovací. Výběr roštu závisí do jisté míry na matraci, protože ne každá matrace je vhodná pro všechny typy roštů. Například polohovatelný rošt není dobré kombinovat s pružinovými matracemi, ale spíše s pružnými matracemi z viskoelastické či polyuretanové pěny nebo latexu.

Jak je to s velikostí?

Odborníci tvrdí, že ložnice pro dvě osoby nemá být menší než 12 m2, ale obyvatelé menších bytů nemají na výběr. Je-li to i váš případ, snažte se do ní umístit co nejméně jiného nábytku a zajistěte si dostatek prostoru kolem postele. Postel samotná (dvojlůžko) musí mít nejméně 200 – 200 cm na délku, 180 – 200 cm na šířku a 45 cm na výšku. Starší lidé by měli spát na postelích o 5 až 10 cm vyšších. Nechcete-li do budoucna investovat do nové postele, myslete na to již při nákupu a pořiďte si výškově nastavitelnou konstrukci.

Tip na nákup

Na bohatou nabídku kvalitního nábytku narazíte u známé společnosti Nelepší Nábytek, která provozuje také internetový obchod. Najdete ho na www.nejlepsi-nabytek.cz a můžete se těšit na postele z masivu, ale také čalouněné a futonové postele a samozřejmě i zmíněné boxspringy. Vyhlédnutou postel si můžete prohlédnout na živo v showroomu v Lounech. Prodejce zajišťuje dopravu, vynášku a montáž pro celou ČR.