Jak vybrat postel, aby se nám na ní co nejlépe spalo?

Jak vybrat postel, aby se nám na ní co nejlépe spalo?

Optimální délka spánku činí 6 až 8 hodin, z čeho lehce spočítáme, že v posteli strávíme až jednu třetinu života. Kvalita spánku jde přitom ruku v ruce s celkovým stavem organismu a proto bychom ho neměli podceňovat a naopak se snažit, abychom si v posteli maximálně odpočinuli. Faktoryů, které mají na kvalitu spánku vliv, je velmi mnoho a zatímco některé z nich nemůžeme nijak ovlivnit (např. věk, pohlaví apod.), jiné ano. Zásadní vliv má především matrace, ale ani ta by nezajistila dokonalý spánek, pokud by nebyla položena na pořádné posteli. A protože jsme se v minulosti věnovali matracím již několikrát, dnes se zaměříme právě na postele a prozradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Výběr rámu

Rám neboli konstrukce je to, čeho si na posteli všímáme nejvíce. Většinou však bereme ohled jen na jeho estetickou hodnotu a neuvědomujeme si, že i v případě rámu existuje několik pravidel, které bychom neměli brát na lehkou váhu.

Podle odborníků jsou vhodnější rámy s nožičkami a pokud je to možné, tak bez úložného prostoru. Takové postele zajistí dobré proudění vzduchu a odvětrávání matrace. Dalším prvkem, který by na rámu neměl chybět, je čelo postele. Jeho funkce spočívá v ochraně před průvanem a navíc zvýší váš pocit soukromí.

Co se týče materiálu a designu, máte volné ruce. Na trhu je bezpočet modelů a jistě nebudete mít problém vybrat takovou postel, která bude vyhovovat vašim představám. V posledních letech je oblíbené především dřevo a pravdou je, že postele z masivu interiér provoní a navodí domáckou atmosféru.

Neméně populární jsou také boxspringy. Že jste o nich nikdy neslyšeli? A co kontinentální postele? Na ty nedají dopustit zejména v USA, Anglii a severských zemích. Skládají se ze tří vrstev – předpruženého korpusu zvaného boxspring, kvalitní matrace a vrchní vrstvy. Jsou nejen elegantní, ale i vysoce komfortní a své přívržence si našla i u nás.

Vybíráme lamelový rošt

Dalším důležitým prvkem, který sice není vidět, je rošt. Tedy podklad, na který pokládáme matraci. Postele s roštem jsou mnohem lepší než ty, na kterých je matrace uložena na neprodyšném podkladu – opět jde o proudění čistého vzduchu, které je z hygienického hlediska velmi žádoucí. Pro astmatiky a alergiky dokonce nezbytné.

Na trhu je spousta variant roštů a kromě standardních narazíte i na polohovací. Výběr roštu závisí do jisté míry na matraci, protože ne každá matrace je vhodná pro všechny typy roštů. Například polohovatelný rošt není dobré kombinovat s pružinovými matracemi, ale spíše s pružnými matracemi z viskoelastické či polyuretanové pěny nebo latexu.

Jak je to s velikostí?

Odborníci tvrdí, že ložnice pro dvě osoby nemá být menší než 12 m2, ale obyvatelé menších bytů nemají na výběr. Je-li to i váš případ, snažte se do ní umístit co nejméně jiného nábytku a zajistěte si dostatek prostoru kolem postele. Postel samotná (dvojlůžko) musí mít nejméně 200 – 200 cm na délku, 180 – 200 cm na šířku a 45 cm na výšku. Starší lidé by měli spát na postelích o 5 až 10 cm vyšších. Nechcete-li do budoucna investovat do nové postele, myslete na to již při nákupu a pořiďte si výškově nastavitelnou konstrukci.

Tip na nákup

Na bohatou nabídku kvalitního nábytku narazíte u známé společnosti Nelepší Nábytek, která provozuje také internetový obchod. Najdete ho na www.nejlepsi-nabytek.cz a můžete se těšit na postele z masivu, ale také čalouněné a futonové postele a samozřejmě i zmíněné boxspringy. Vyhlédnutou postel si můžete prohlédnout na živo v showroomu v Lounech. Prodejce zajišťuje dopravu, vynášku a montáž pro celou ČR.

Publikováno: 02. 09. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: boxspringy | futonové postele | jak vybrat postel | kontinentální postele | postele z masivu