Jak vybrat sněhové řetězy?

Jak vybrat sněhové řetězy?

Mít sněhové řetězy v pohotovosti se vyplatí, a to nejen, když jste zrovna na cestě na hory. V některých místech v České republice se bez nich při běžných sněhových podmínkách neobejdete. A není nic horšího, než se nechat zaskočit neupravenou vozovkou nebo sněhovou vánici. Situace se může radikálně změnit během několika málo minut. Kdo je však připraven, není překvapen. My vám prozradíme jak vybrat vhodné sněhové řetězy, díky kterým nezůstanete „ve štychu“. Současná nabídka je velmi pestrá a řidiči si mohou vybrat z širokého spektra modelů. Sněhové řetězy se neustále vyvíjí a zdokonalují. Jízda je efektivnější a za zmínku stojí také snadnější manipulace při nasazování. Ještě předtím, než se pustíte do výběru, koukněte na aktuální hodnocení sněhových řetězů od odborníků z autoklubu ADAC.

Typy sněhových řetězů

Ocelové sněhové řetězy

Řetězy s ocelovými oky jsou klasika, která nikdy nezklame. Průměr článků a odolnost volte na základě terénu, ve kterém se budete pohybovat. Na běžných silnicích vám postačí články o průměru 3 mm. Jsou vhodné také pro výkonné vozy, u nichž kvůli malému prostoru v podběhu nelze nasadit řetězy s rozměrnějšími články. V náročnějším terénu je přesto vhodné nasadit řetězy s články o síle od 3,2 mm výše. Tip: Pro bezproblémové nasazení řetězů na vaše zimní pneumatiky doporučujeme model Pewag Snox Pro s automatickým dopínáním.

Textilní sněhové řetězy

Na ledu nebo uježděném sněhu vám může pomoci také textilní alternativa. Instalace textilních sněhových řetězů je poměrně rychlá a bezproblémová. Díky nízké konstrukční výšce se hodí i na sportovní vozy. Oproti ocelovým řetězům ale počítejte s krátkou životností a v zhoršených záběrových vlastnostech pneumatiky na čerstvě napadaném sněhu. Jde tedy spíše o vyprošťovací pomůcku, než o plnohodnotného pomocníka pro jízdu ve zhoršených podmínkách.

Chemické sněhové řetězy

Zajímavou novinkou jsou chemické sněhové řetězy, které mají podobu speciálního nástřiku. Ani tato alternativa však není určena pro jízdu, ale spíše pro snadnější výjezd z neupravené plochy. Odborníci se k chemickému nástřiku staví poněkud skepticky a příliš ho nedoporučují. Rozhodně nejde o náhradu klasických řetězů.

Co byste měli vědět před nákupem?

Nevíte-li si s výběrem sněhových řetězů rady, informujte prodejce o rozměru pneumatiky a značce a modelu vozidla. V manuálu si přečtěte, jestli je vůbec možné na konkrétní model vašich pneu sněhovové řetězy masadit. Pozor! Chemické a textilní řetězy zákon neuznává jako náhradu ocelových řetězů. Při jízdě na komunikacích s povinností sněhových řetězů budete riskovat pokutu. Sněhové řetězy vám mohou ušetřit spoustu starostí a stresu v situacích, kdy vaše zimní pneumatiky nedokáží zdolat ledové koleje nebo hluboký sníh. Doporučujeme, abyste si nasazování procvičili v předstihu – v třeskutých mrazech nebo v noci pak předchozí zkušenosti oceníte.

Publikováno: 18. 01. 2015

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat sněhové řetězy