Americká hypotéka v kostce: V čem tkví největší výhody populárního úvěru?

Americká hypotéka v kostce: V čem tkví největší výhody populárního úvěru?

Potřebujete půjčit částku řádově ve statisících až milionech, ale nevyhovuje vám klasická hypotéka? Pokud vlastníte nemovitost, kterou jste ochotni použít jako zástavu, zvažte alternativu v podobě americké hypotéky. V čem se od „normálního“ hypotéčního úvěru liší, jaké jsou výhody a naopak nedostatky, se dozvíte v následujících řádcích.

Co je podstatou americké hypotéky?

Americká hypotéka je název speciálního hypotéčního úvěru, který není účelově vázán. Stejně jako tomu je u běžné hypotéky, je americká varianta zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že finanční prostředky nemusíte použít na striktně vymezené účely související s pořízením a rekonstrukcí nemovitosti apod.. Jinými slovy, peníze můžete utratit za cokoliv.

Největší výhody americké hypotéky

Peníze získané z americké hypotéky budete mít na účtu okamžitě a věřiteli (banka nebo nebankovní instituce) nebudete muset oznamovat, proč o úvěr žádáte. Díky možnosti rozložení splátek do delšího období (obvykle až 20 let) je měsíční splátka nízká. Nemovitost zatíženou americkou hypotékou lze kdykoliv prodat, avšak s určitou sankcí.

Jak je to s výší úvěru a úrokovými sazbami?

Výše americké hypotéky většinou začíná na min. částce 100 tis. Kč. Banky poskytují úvěr ve výši 50 % z hodnoty nemovitosti, přičemž maximální rámec bývá nastaven individuálně.
Úrokové sazby bývají oproti klasických účelových hypotéčních úvěrů výrazně vyšší, ovšem stále v normě ve srovnání se spotřebitelskými půjčkami.

Co ještě byste měli o americké hypotéce vědět?

Doba splatnosti je volitelná a většina věřitelů nabízí splátkový kalendář od 5 do 20 let (často však narazíte také na 1 až 25 let). Žadatel o americkou hypotéku musí splnit určité podmínky, mezi které patří maximální věková hranice (obvykle 70 let) v době doplacení úvěru. V České republice nabízí americkou hypotéku banky (např. Českomoravská hypotéční banka, Česká spořitelna, ČSOB…) i nebankovní instituce. Někdy se s produktem setkáte i pod jiným názvem, ale parametry jsou totožné. Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Top muž.

Publikováno: 07. 12. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: americká hypotéka