Jaké jsou zvláštnosti nejdražších čajů světa

Jaké jsou zvláštnosti nejdražších čajů světa

Patříte mezi milovníky čaje a máte už svůj oblíbený? Pokud ne, zajímejte se o jednotlivé rozdíly mezi čaji a nechte se provést i nejdražšími čaji v historii. Dozvíte se, proč jsou tak cenné a jakými vlastnostmi se mohou pyšnit.

Druhy čaje

Ať už jste přišli čaji na chuť v čajovně nebo v pohodlí svého domova, určitě víte, že existuje několik druhů čaje. Mezi nimi například zelený čaj Matcha a jiné zelené čaje. Dále bílý a černý čaj, dokonce i žlutý čaj. Ze známých čajů pak také Oolong nebo Pu Erh. Většina těchto čajů se liší svou barvou, ale také jednotlivými vlastnostmi. Odlišná je také chuť, postup přípravy a možnost více nálevů.

Zelené čaje jsou většinou zelenožluté nebo sytě zelené. Jejich chuť je jemnější a musíte si dát pozor, abyste zelený čaj nenechali louhovat dlouho. Černý čaj má většinou červenou až černou barvu, má silné aroma a mnohdy až nahořklou chuť. Bílý čaj bývá světle žlutý až béžový, má jemnou chuť i vůni a ve většině případů je velmi vzácný.

Vhodná příprava

Co se týká samotné přípravy čaje, není to většinou tak lehké, jako když si připravujete kvalitní zrnkovou kávu v profesionálním kávovaru nebo použijte kávové kapsle. U jednotlivých druhů čajů musíte rozlišovat teplotu vody, ve které se čaj louhuje. U zeleného čaje by to měla být teplota kolem 70 %, u bílého čaje to může být 75% a u černého čaje až 90%. Nejkratší dobu se louhuje zelený čaj, klidně vám postačí dvě až tři minuty, bílý čaj můžete nechat i pět minut, černý čaj vždy podle toho, jak silný jej chcete. U bylinkových čajů je to až deset minut.

Nejdražší čaje světa

Mezi nejdražší čaje rozhodně patří Pu erh, kdy si můžete pořídit čaj starý až 50 let. Tyto čaje však stojí stovky tisíc. Zajímavostí je zrání pod vrstvou plísně a skvělé vlastnosti, které pomáhají při hubnutí. Dalším drahým čajem je například Yellow gold teda, který stojí v přepočtu zhruba 5000 Kč za 100 gramů čaje. Tento čaj se pokrývá vločkami 24 karátového zlata, a dokonce se i sklízí zlatými nůžkami.

V Číně je známý čaj Lung keng, kdy se cena za 100 g pohybuje kolem půl milionu korun. Tento čaj je pěstován pouze na skrytých místech v klášteře a je určen k pití jen Čínské vládě. Pro vládu a bohaté občany je určen i čaj Da Hong Pao, kdy se cena šplhá až ke 2 000 000 Kč. Tento čaj je typický svým silným aroma a chutí, je možné z něj připravit i víc než 50 nálevů.

Chtěli byste vyzkoušet některý z těchto drahých čajů nebo dáváte přednost osvědčené klasice?

Publikováno: 23. 06. 2021

Kategorie: Strava

Autor: Adam