Jaké problémy vám může přinést Helikobakter pylori?
Helikobakter pylori je bakterie způsobující infekci trávicího systému. Usazuje se zejména v žaludku a dvanáctníku a při dlouhodobém neléčení může vést až ke snížení jejich přirozené obranyschopnosti, způsobovat záněty a další zdravotní problémy. Jak se před ní nejlépe ochránit?
Infekce Helikobakterem je jedna z nejběžnějších
Podle nejnovějších průzkumů je infekce bakterií Helikobakter pylori druhou nejčastější a v současnosti jí trpí téměř polovina celé lidské populace. Největším problémem je, že v počátku se infekce neprojevuje nijak výrazně a prvotní příznaky se často přičítají jiným méně vážným zdravotním problémům. Včasná diagnostika je ale velmi důležitá, infekce se totiž v prvních fázích léčí mnohem snadněji a je také důležité zabránit některým vážnějším poškozením trávicího traktu. Bylo navíc zjištěno, že helikobakter se vyskytuje v organismu většiny pacientů s rakovinou žaludku. Helikobakter pylori rakovinu sám sice nezpůsobuje, výrazně ale zvyšuje pravděpodobnost jejího výskytu.
Helikobakter pylori ohrožuje dospělé, ale i děti
Helikobakter bývá diagnostikován zejména u dospělých a starších jedinců, rozhodně se ale tato infekce nevyhýbá ani menším dětem. Jsou to navíc právě ony, které fungují často jako přenašeči. Helikobakter se vyskytuje ve stolici, z které se při nedůsledné osobní hygieně dostává na ruce a z nich následně do úst. Dále pak dochází k přenosu použitím nemytého nádobí či přímým kontaktem s ústy infikovaného. K přenosu této bakterie tedy nejčastěji dochází v rámci jedné rodiny a bakterie se velice rychle rozšíří do žaludku a začne zde způsobovat infekce a další komplikace. Ideální prevencí je proto dodržovat správné zásady hygieny a důsledně je kontrolovat zejména u menších dětí.
Jak se infekce helikobakterem projevuje?
Mezi prvotní příznaky patří těžké trávení, tlak v horní části žaludku, nadýmání, zápach z úst a „žravost“, potřeba neustále něco jíst. Mnoho pacientů těmto příznakům nevěnuje větší pozornost a čeká, že brzy samy odezní. Bakterie se tak nadále nekontrolovatelně množí a v další fázi může už způsobovat výraznější bolesti žaludku, pálení žáhy, hořkou pachuť v ústech či říhání. Stále se nejedná o závažné problémy, jakmile u sebe ale tyto příznaky zpozorujete, měli byste kontaktovat lékaře s prosbou o provedení testu na přítomnost bakterie Helikobakter pylori, abyste mohli začít s léčbou co nejdříve.
Jak se provádí diagnostika helikobaktera?
Nejpřesnější je gastroskopické vyšetření, při kterém se odebere vzorek žaludeční sliznice. Toto vyšetření je nepříjemné a mnoho lidí se mu snaží vyhnout, je ale nesmírně důležité a pokud by vám nebyla diagnostikována infekce helikobakterem, dokáže gastroskopie najít přesnou příčinu vašich potíží. Další typ testu je prováděn z dechu, jeho výsledky ale nejsou tolik přesné a je navíc poměrně drahý. Zlatou střední cestou je test na helikobakter prováděný ze stolice, který je přesný, není nijak výrazně drahý a provést jej navíc můžete i sami doma, v bezpečí, klidu a naprostém soukromí.
Jaká je léčba Helikobaktera pylori?
Způsob léčby závisí na tom, v jaké fázi se infekce odchytí. Čím později, tím méně příjemná léčba. Nejčastěji se nasazují antibiotika, ideálně více druhů, aby byla léčba co nejúčinnější. Stejně jako mnoho jiných bakterií tak i helicobacter si ale na antibiotika postupně vytváří rezistenci a tato léčba se stává méně a méně účinnou. Dlouhodobé užívání antibiotik navíc provází řada nepříjemných vedlejších účinků. Je tedy lepší začít s vhodnou prevencí a podpořit zdraví svého trávicího traktu tak, aby se zde bakterie nerozmnožovala.
Léčba infekce helikobakterem přírodní cestou
Existuje několik přírodních látek, které prospívají našemu tělu a chrání ho před různými infekcemi a nemocemi. Patří k nim i Chioská masticha, což je pryskyřice z keře vyskytujícího se přirozeně pouze na řeckém ostrově Chios. Tato látka je už tisíce let známá pro své blahodárné účinky zejména na trávení a zažívání. Masticha vám pomůže ochránit žaludek a dvanáctník, podpořit jejich imunitu a zlepšit schopnost bojovat s případnou infekcí. Funguje nejen jako účinná prevence, ale pomáhá také snížit nepříjemné příznaky a urychluje léčbu, pokud už vám byla infekce diagnostikována.
Publikováno: 23. 11. 2023
Kategorie: Zdraví