Je lepší vlastní zaměstnanec, nebo účetní firma?

Je lepší vlastní zaměstnanec, nebo účetní firma?

Začínáte podnikat a moc dobře víte, že specialista na účetnictví dokáže firemnímu rozpočtu pořádně ulevit. Jenomže netušíte, jestli je lepší zaměstnanec, nebo služby externí účetní firmy… Na tuto otázku bohužel neexistuje jediná odpověď a vždy záleží na úhlu pohledu. Podstatná je velikost firmy, předmět činnosti a mimo jiné i na specifických požadavcích ze strany jednatele. Přesto jsme pro vás připravili výčet výhod obou variant.

Výhody a nevýhody zaměstnance

Rozhodnete-li se pro zaměstnance, bude se starat jen o vás. Celou dobu bude mít na starost pouze vaší firmu, a protože bude její součástí, lépe pozná interní procesy. Schopný pracovník v případě nouze zastoupí jiné pracovníky v době jejich nepřítomnosti. Bude pod vaší kontrolou a navíc závislý na příjmu od vás. A nevýhody? Zaměstnanec je pro firmu velmi drahý. Pro menší firmy dokonce finančně nedostupný. K nákladům je třeba připočítat také vybavení (kancelářské potřeby, hardware, účetní software), pravidelná školení a odbornou literaturu… Dalším negativem zaměstnance může být minimum motivace. Nemá potřebu zlepšovat výkon, nejde přece o jeho firmu. A pokud onemocní, kdo jej zastoupí? Když se od vás rozhodne odejít, budete muset vyřešit zástup. Než se nový účetní zorientuje, chvíli to potrvá.

Výhody a nevýhody externí firmy

Najmete-li si na podvojné účetnictví externí firmu, ušetříte spoustu peněz, aniž byste museli slevit z kvality služeb. Odpadne vám nutnost pořízení vybavení a dalších nákladů jako v případě zaměstnance. Zároveň se nebudete muset starat o administrativou související se zaměstnáváním. Motivace externích firem je vysoká. Většinou se jedná o kvalifikované specialisty, kteří svou práci vykonávají svědomitě a velmi dobře. V případě potřeby se s nimi domluvíte i na práci navíc. Nevýhodou může být fakt, že externí firmy spolupracují s více klienty najednou a reakční doba tak může být delší. U renomovaných firem se však nic podobného neděje. Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem Pro muže.

Publikováno: 22. 01. 2023

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam

Tagy: zaměstnanec nebo účetní firma