Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Elektronika

K čemu jsou dobrá relé?

Převod malého elektrického proudu na vysoký není zrovna snadným úkolem, ale je ho zapotřebí u mnoha standardních spotřebičů a také u aut. Většinou se k tomuto účelu používá jedna jednoduchá součástka, jež se jmenuje relé.Relé jsou elektrické spínače, které využívají elektromagnetismus k přeměně malých elektrických proudů na velké. K převodu dochází tehdy, když elektrický vstup aktivuje elektromagnet, a tím se uzavře, nebo naopak přeruší stávající obvod. Relé mohou fungovat jako spínač či jako zesilovač v elektrickém obvodu.

Relé se používají i ve složitějších obvodech

Vysvětlili jsme si, že mohou zesilovat proud či spínat obvod. Typicky se však používají také v komplikovanějších obvodech. Mohou aktivovat více obvodů, jedním vstupem tedy vyvoláte velký efekt. Dále se využívají k provádění booleovských logických funkcí. Ty se sice dají zhotovit i pomocí jiných komponent, ale implementace pomocí relé může být někdy levnější. Různá speciální relé pak dokážou vykonávat i pokročilejší funkce. Třeba relé s časovým zpožděním umožňují systému běžet jen po určitou dobu nebo naopak spustit se až po stanovené době.

Jaké existují typy relé?

Existuje mnoho typů relé, a každý má své upotřebení. Nejčastěji se setkáte s těmito:

Relé s časovým zpožděním: O tom už jsme mluvili, dokáže sepnout či přerušit obvod za stanovenou dobu. Využívají se například pro blikání kontrolek či výstražných světel.

Sekvenční relé: Najdou uplatnění tam, kde je potřeba napájet několik komponent postupně v nastaveném pořadí.

Automobilová relé: V automobilovém průmyslu se využívají často, například v Octavii najdete relé 109. Pomáhají řešit vnitřní osvětlení, stěrače předního skla, světla, výstražné systémy apod.

Velkou nabídku různých rele najdete v e-shopu TME.eu. Mají miniaturní, průmyslová i automobilová relé, relé 230V a mnoho dalších. Nejde o drahé součástky, jde o desítky korun za kus.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.