Kalibry jsou vhodné nejen pro sériovou výrobu

Kalibry jsou vhodné nejen pro sériovou výrobu

Ve strojírenském průmyslu, automobilové výrobě, ale třeba i stavebnictví se používají různé nástroje, a to především měřidla a kalibry. Samotné názvy napovídají, že měřidla slouží k zajištění přesných rozměrů ještě před výrobou, zatímco kalibry jsou určené ke kontrole hotových produktů. V následujících řádcích se podíváme na kalibry podrobněji. Kalibry tedy nejsou určené k měření, nemají ani k dispozici žádnou stupnici. Vyrábí se v různých variantách, jako je například kalibr M42×1,5. Informují o tom, jestli rozměry hotového výrobku odpovídají těm předepsaným. Pokud ne, pak se takovému obrobku říká zmetek.

Kalibry na závity v malovýrobě

S kalibry se setkáte zejména ve velkovýrobních podnicích, což ale neznamená, že nenacházejí uplatnění v malovýrobě. Počítejte však s tím, že jeden kalibr je určen pouze na jeden rozměr, takže si na začátku ujasněte, jestli potřebujete M42×1,5, nebo M16×0,5 a podobně. Jestliže použijete kalibr jen jednou, je neekonomické si ho pořizovat. Vhodný je spíše tam, kde je sériová výroba. Závitové kalibry vám přijdou vhod i při kusové výrobě, neboť rozměry závitů jsou normalizované, takže je jenom několik málo druhů.

Vnější, nebo vnitřní závity?

Před pořízením kalibru je potřeba ještě vědět, jestli s ním chcete zkoušet vnější, či vnitřní závity. Pro vnitřní se používají takzvané závitové válečkové kalibry, jež disponují dvěma stranami. Dobrá strana musí jít našroubovat do závitu, ta špatná nikoliv. U vnějších závitů jsou naopak nezbytné závitové kroužky. Jestliže hledáte společnost, která se specializuje na měřidla a kalibry, podívejte se do pestrého sortimentu firmy Michovský-TOOLS s.r.o. Působí na tuzemském trhu dlouhá léta a nabízí i výrobu atypických rozměrů. Přijdete si tedy na své, i když máte specifické požadavky.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam