Karambit: Praktický pomocník v domácnosti a nejlepší přítel na bojišti

Karambit: Praktický pomocník v domácnosti a nejlepší přítel na bojišti

Je zvykem, že věci, které byly v minulosti nepostradatelné, čas od času někdo „vyhrabe“ z propadliště dějin a udělá z nich fenomén. Nůž karambit je tak trochu jiný případ, protože nikdy do ústraní neustoupil. Tradiční asijský nástroj patřil k nepostradatelné výbavě bojovníků, ale stejně dobře se uplatnil i v domácnosti. V dnešní době ho stále používají v některých odlehlejších oblastech Filipín a zároveň patří k oblíbeným sběratelským artiklům.

Proč má karambit kroužek na držení?

Původní design karambitu pochází z 11. - 14. století. Indonéská legenda praví, že design karambitu vychází z tvaru tygřího drápu. Ať už je to pravda, nebo ne, čepel umožňuje snadné krájení, řezání, sekání, hákování i párání. Některé varianty měly bezpečnostní kroužek (známý jako kroužek na držení), jiné byly bez něj. Postupem času se čepel vyvíjela s ohledem na lepší funkčnost a použitelnost při specifických činnostech. Moderní karambit má bezpečnostní kroužek na konci rukojeti a slouží k lepšímu uchopení. Karambit se drží tak, že se do kroužku vloží prst a poté se uzavře dlaň. Některé nože mají ještě jeden bezpečnostní kroužek na sloupku rukojeti pod čepelí. Účel bezpečnostního kroužku je zjevný. Má zabránit vyklouznutí nože – například při vykrývání těžkých úhlů nebo při přelézání přes překážky či pohybu ve vodě. V přímém boji zajišťuje pevnější a jistější držení i v situacích, kdy soupeř udeří nečekaně tvrdě. Díky tomuto prvku je odzbrojení mnohem těžší – protivník ho nemůže tak lehce vyhodit z ruky, případně ho použít proti obránci, jako tomu je u většiny ostatních nožů. Nezáleží při tom na tom, zda je karambit držen otevřenou či uzavřenou dlaní.

Kde karambit seženete?

Pokud se vám tento víceúčlový nůž líbí, poohlédněte se po něm na www.karambitshop.cz. Prodejce ho nabízí v různých designových variantách, včetně replik z populární počítačové hry Counterstrike: Global Offensive.

Publikováno: 28. 04. 2017

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: karambit | karambit cs:go