Návod krok za krokem, jak se bránit zdražení povinného ručení a ušetřit tisíce korun ročně

Návod krok za krokem, jak se bránit zdražení povinného ručení a ušetřit tisíce korun ročně

Platbě povinného ručení se nevyhne žádný vlastník motorového vozidla. Povinnost si svůj vůz pojistit totiž udává zákon. Jedná se tak o další nutný výdaj pro provoz auta, který nepříjemně zasahuje do rodinného rozpočtu. Není tak divu, že se řidiči snaží sehnat to nejlevnější povinné ručení. Kde ho najít a jak na povinném ručení ušetřit tisíce korun ročně? Povinné ručení, nebo také pojištění odpovědnosti, kryje škody na majetku i zdraví vzniklé při nehodě. Zákon o povinném ručení nařizuje každému majiteli motorového vozidla si tento typ pojištění sjednat. Za nedodržení této povinnosti hrozí pokuty až do výše 40 000 Kč. Navíc řidič, který nemá povinné ručení sjednané, musí uhradit způsobenou újmu z vlastních zdrojů. Ceny povinného ručení se odvíjí od mnoha různých faktorů. Svou roli hraje typ auta, osobní údaje nebo výše pojistných limitů. Klient si může také zvolit různá připojištění či rozšířené asistence při nehodě, což má rovněž vliv na konečnou cenu pojištění. Jak tedy ušetřit tisíce korun ročně na povinném ručení?
  1. Použijte srovnávače pojištění

Dobám, kdy se člověk musel prokousávat nabídkou pojišťoven a hledat výhodné nabídky, již odzvonilo. Pro sjednání pojištění již ani není třeba chodit osobně na pobočku. Dnes si lze sjednat si to nejlevnější povinné ručení jednoduše online a za pár minut, a to díky online srovnávači pojištění. Online srovnávače pojištění jsou skvělou pomůckou při zařizování povinného ručení. Stačí jen do kalkulačky zadat několik údajů o sobě a o svém voze a srovnávač spočítá ceny ručení nejrůznějších pojišťoven. Díky tomu lze do pár minut najít to nejvýhodnější povinné ručení.
  1. Sjednejte si pojištění online

Pojištění lze na online srovnávačích rovnou i sjednat. Opět celý proces netrvá déle než 5 minut. Nespornou výhodou je fakt, že pojišťovny obvykle nabízejí slevy za sjednání pojištění online. Díky tomu, že si člověk zařídí povinné ručení z pohodlí domova, může tak ušetřit klidně až 20 % z ceny pojistného. Podobně lze sjednat i jiné druhy pojištění. Například nejlevnější cestovní pojištění lze pořídit za pár minut, klidně na poslední chvíli před odjezdem. Výjimkou není ani pojištění havarijní.
  1.  Jezděte opatrně a využijte bonusy

Výše pojistného také závisí na tom, zda se řidič chová při řízení zodpovědně. Ti, kteří jezdí, aniž by způsobili nehodu, získají odměnu v podobě bonusu. Bonusy se pohybují okolo 5 až 10 % slev z roční výše pojistného. Za několik beznehodových let lze získat až 60 % slevu. Bonus se liší dle jednotlivých pojišťoven, lze tedy i vybírat podle toho, jak vysoký bonus daná pojišťovna svým zákazníkům poskytuje. Opakem bonusu je malus. Jedná se naopak o trest pro nezodpovědné řidiče, kteří svou jízdou zaviní dopravní nehodu a škody na majetku či zdraví. Malus naopak povinné ručení zdražuje až o 150 %. Chce-li člověk na povinném ručení ušetřit, rozhodně se vyplatí jezdit obezřetně a nechat se odměnit za opatrnou jízdu bez nehod.
  1. Sjednejte se komplexní pojištění

Některé pojišťovny nabízejí slevu za sjednání komplexního pojištění auta. Uvažuje-li řidič také o sjednání havarijního pojištění, rozhodně se vyplatí zařídit si ho společně s povinným ručením u stejné pojišťovny. Díky tomu lze získat slevu 5 až 10 % na výši pojistného. Obecně se doporučuje mít havarijní pojištění sjednané. Na rozdíl od povinného ručení totiž kryje i újmu na zdraví a majetku klienta i tehdy, způsobil-li nehodu sám. Povinné ručení hradí pouze škodu způsobenou na autě a zdraví poškozeného. Havarijní pojištění se tedy nabízí sjednat společně s povinným ručením a ještě tak na obou ušetřit.
  1. Zaplaťte pojištění na celý rok

U většiny pojišťoven si lze zvolit frekvenci platby. Platit se dá měsíčně, čtvrtletně, nebo také ročně. Zpravidla vyjde roční platba nejvýhodněji. Rozhodně se tedy vyplatí zaplatit celou částku naráz, než platit po splátkách. Samozřejmě vždy záleží na finanční situaci dotyčného.

Více než jedno auto?

Mnoho domácností již dnes vlastní více než jedno auto. V takovém případě se vyplatí sjednat si pojištění na jednu smlouvu. Firmy mohou využít možnosti flotilového pojištění, které umožňuje sjednat povinné ručení pro celý vozový park. Celková výše pojistného tak vychází mnohem výhodněji než v případě pojištění pro každé auto zvlášť.

Publikováno: 14. 01. 2021

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam