Karaoke: Svělá zábava, která se dostala z Japonska i k nám

Usilovně přemýšlíte nad originálním dárkem pro své blízké, ale nic vás nenapadá? Anebo jen hledáte atraktivní zábavu, která pohltí celou vaší rodinu a budete ji moct kdykoliv provozovat s přáteli? Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou prozradíme tip na stoprocentní úspěch. Jestlipak vám něco říká karaoke? Pokud doma ještě nemáte karaoke sadu, měli byste to rychle napravit. V následujících řádcích vám prozradíme vše, co byste o celosvětovém fenoménu měli vědět.

Co je to karaoke?

Karakoe... zní vám to trochu orientálně? Pravdou je, že jde o japonský termín označující formu zábavy, v rámci které amatérský či poloamatérský zpěvák pěje do instrumentálního podkladu. Jde o složeninu slov kara – prázdný a ökesutora – orchestr, což mluví za vše. V Japonsku, kde karaoke vzniklo, jde o jednu z nejoblíbenějších volnočasových aktivit vůbec a ve městech jsou na téměř na každém rohu tématické bary a hospůdky, kde si lze karaoke vyzkoušet. Ze skladeb (obvykle jde o známé písně) je obvykle zcela nebo alespoň částečně odstraněn hlas interpreta a slova písně se zobrazují na plátně nebo obrazovce. Velmi často jsou animovaná a mění se dle rytmu a případně mění barvu právě hrané části textu – díky tomu zpěvák lépe udrží rytmus. Co se týče zdroje karaoke písní, využívají se především midi soubory s vepsaným textem. Ty však mají menší nevýhodu – aby byla reprodukce v obstojné kvalitě, je vyžadováno adekvátní hardwarové vybavení. To ovšem neznamená, že si nemůžete užít spoustu zábavy i za pár korun – v současné době není problém sehnat skladby i v jiných video formátech jako .avi, dvd-video či .mpeg. Ty je možné reprodukovat v běžném přehrávači na PC nebo na DVD.

České karaoke je úplně jiné než japonské

Zmínili jsme, že v Japonci velmi rádi holdují karaoke, nicméně v praxi má veřejný zpěv tak trochu jiný charakter než u nás. Na karaoke bary, herny a hospůdky totiž natrefíte i u nás, ale vždy jde o možnost zpívat před publikem. V Japonsku jde spíše plno menších izolovaných salonků, kde hosté zpívají izolovaně a mohou se před svými přáteli odvázat. Na chodbě je pak většinou samoobslužný bar. A to je pravděpodobně důvod, proč se Češi raději oddávají karaoke doma.

Pořiďte si vlastní karaoke sadu!

Pokud vás amatérské zpívání zaujalo, ale nechcete se nikde zviditelňovat na veřejnosti, není nic jednoduššího, než si pořídit karaoke sadu. Nejde jen o zábavu, ale také o perfektní nástroj vedoucí k rozvoji hudebního cítění. Zároveň pomáhá stydlivým lidem v odbourání bariér a začlenění se do kolektivu. Karaoke sada se vám bude hodit vždy, když se začnete nudit nebo budete hledat aktivitu pro zpestření oslavy či posezení s přáteli. Ale na koho se obrátit? Na koho jiného, než na specializovaný internetový portál karaoke-zabava.cz, který funguje jako první a největší databáze karaoke v České republice a na Slovensku. Karaoke písně jsou pro děti, teenagery, dospělé i seniory – záběr je velmi široký a je jen na vás, jestli si pořídíte výběrové DVD nebo si sestavíte vlastní mix s nejoblíbenějšími songy. Ať už je vašim nejmilejším žánrem rock, po nebo cokoliv jiného, určitě si přijdete na své. Repertoár obsahuje všechny známé i méně známé pecky. Nejnovější karaoke DVD obsahují pečlivě vybrané interprety a hudební skupiny jako Karel Gott, Kabát, Těžkej pokondr, Michal David či Olympic. Samozřejmě se neobejdete bez zmíněné karaoke sady, která obsahuje veškeré základní příslušenství (mix pult, mikrofony a kabeláž). Nebude-li vám stačit startovací sada, neváhejte a pořiďte si i aktivní reproduktory, stojánek na mikrofon a další prvky. Tak na co ještě čekáte? Všechny další informace najdete přímo na www.karaoke-zabava.cz. S nákupem vám odborníci na karaoke rádi poradí a doporučí vhodnou sadu a příslušenství.

Publikováno: 11. 09. 2015

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam