Kdy přezout na letní pneu?

Kdy přezout na letní pneu?

Přezutí letních pneumatik na zimní jasně stanovuje legislativa, ale jak je to v opačném případě? Kdy přezout na letní pneu, když zákon nic takového neříká? Možná i z tohoto důvodu spousta řidičů přezutí na letní gumy neřeší a jezdí celoročně na zimních. Především pak v případě, kdy jsou zimní pneu takříkajíc na odpis a v další sezóně by tak jako tak nemohly být využity. Jenomže důvodů, proč během roku nejezdit na pouze na zimních pneumatikách, je poměrně dost a rozhodně byste je neměli přehlížet. Řidiči si často neuvědomují, že jsou zimní pneumatiky navrženy pro chladné zimní počasí, ale jakmile rtuť na teploměru stabilně vzroste, ztratí své pozitivní vlastnosti. Podle odborníků mohou být na rozpálené vozovce dokonce nebezpečné. A pokud pro vás snížená stabilita a ovládání vozu nejsou pádnými argumenty, možná vás k přezutí přiměje zvýšená spotřeba paliva a to až o 10 %.

Vraťme se však k výše položené otázce. Kdy tedy přezout na letní pneu?

Podle zákona o silničním provozu musíte používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. A to jen v případě, že se na vozovce objeví souvislá vrstva sněhu, námraza nebo výskyt takové situace předpoví aktuální povětrnostní podmínky. Mezní teplota pro přezutí pneumatik je 7°C - ve vyšších teplotách dohází ke zmíněné změně vlastností směsi. Samozřejmě neplatí, že jakmile se teplota nárazově vyhoupne nad tuto hodnotu, měli byste co nejrychleji jet do nejbližšího pneuservisu a přezout na letní pneu. Roli hraje dlouhodobá předpověď počasí, protože v případě uspěchaného přezutí mohou řidiče překvapit ranní mrazíky nebo dokonce nečekané sněžení. Dejte proto na vlastní úsudek a pneumatiky přezujte v momentě, kdy se teplota ustálí nad hranicí 7°C.

Potřebujete nové letní pneu? Víme, kde je koupíte velmi levně!

Pokud jste došli k závěru, že pro letošní sezónu budete potřebovat nové letní pneumatiky, podívejte se po nich u specialisty na www.autocentrumrk.cz. Prodejce nabízí široké spektrum nejkvalitnějších pneumatik od renomovaných výrobců za super cenu. A nepřehlédněte ani konfigurátor litých kol, který vám prozradí, jak budou vašemu mazlíčkovi nové „elektrony“ slušet.