Kompostování není žádná věda

Kompostování není žádná věda

Využijte organické zbytky z vaší zahrady i domácnosti a připravte si kvalitní zeminu, aniž by vás to stálo zbytečné prostředky navíc. Naučte se kompostovat. Zvládne to každý, stačí jen dobře založit kompost.

Jak zajistit vaší zahradě půdu plnou živin?

Kompost využijete nejen při zakládání záhonů, hodí se i při přesazování domácích rostlin či doplňování travnatého terénu. Základem kvalitního kompostu jsou organické zbytky, které postupem času zetlí a přemění se ve výživný substrát. Kompost můžete založit na volném prostranství, ale z estetického i funkčního hlediska je mnohem efektivnější využít pro založení nového kompostu praktický kompostér. Ten může být vyroben z plastového či mnohem přirozenějšího dřevěného materiálu. Kompostér poslouží nejen k ohraničení prostoru pro kompost, ale poskytne vám také možnost mít celý proces kompostování pod kontrolou.

Založení kompostéru zvládne prakticky každý

U kompostéru je důležité zajistit tlejícím zbytkům přímý styk s půdou, z níž k nim pronikají mikroorganismy podporující rozklad. Proto kompostéry nemají dno. Přístup vzduchu zajistíte rozložením větví na dno kompostéru a případným otevřením postranních větracích otvorů. Tento typ výměny vzduchu probíhá ale u dřevěných kompostérů přirozeně. Do kompostu můžete vkládat všechny organické zbytky z vaší užitkové zahrady, například listy ze stromů, zeleninovou nať, přebytečné ovoce, povadlé květiny a další. Dejte si však pozor, aby do kompostéru nepřišly organické zbytky napadené plísní či jinými chorobami, jež byste si poté zbytečně rozšířili i do zbytku zahrady.

Nechte podtrhnout krásu vaší zahrady

Snažíte-li se o přirozený ráz vaší zahrady, bude dřevěný kompostér mnohem lepší než plastový. Dřevo jako přírodní materiál je sice méně odolný, ale při pravidelné údržbě se z jeho krásy můžete těšit celá léta. Na zahradu lze pořídit ucelený sortiment dřevených výrobků, od kompostéru, po zahradní pergoly, nábytek anebo psí boudu pro vašeho rodinného mazlíčka. Tento variabilní materiál k zahradě zkrátka patří a podtrhne její přirozený ráz.

Publikováno: 09. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam