Len - původ, použití a zdravotní vlastnosti lnu

Len patří do čeledi len a vyznačuje se také výškou až 70 cm. Len má přímou lodyhu, která je mírně olistěná s kopinatými listy. Kvetoucí len najdeme od června do července. Květy lnu získávají lehce modrofialovou až chrpovou barvu. Len patří mezi jednoleté rostliny. Len a lněné semínko – jaké jsou rozdíly? Mletý len – na co pomáhá? Tyto a další otázky jsou zodpovězeny v článku níže

V tomto článku najdete:

  • Len - Zdravotní a léčivé vlastnosti lnu
  • Trávicí systém a nutriční hodnota semen
  • Odvar a infuze lněných semínek
  • Lněný olej - Obsah Omega-3 a Omega-6 kyselin
  • Jak používat lněný olej?
  • Lignany lněného semene a menopauza - Působení a aplikace
  • Len a lněné semínko u diabetu II

Len - Zdravotní a léčivé vlastnosti lnu

Klíčové slovo "zlatý len - vlastnosti" je jedním z nejčastěji volených klíčových slov ve vyhledávačích. Tato skutečnost svědčí o nárůstu zájmu o rostlinu, kterou je len. Pokud jde o mletý len, jeho vlastnosti jsou známé po celém světě a zahrnují:

  • projímadlo (je to však jemné projímadlo, které nezpůsobuje nepříjemné příznaky),
  • kryt trávicího traktu,
  • regenerace epidermis,
  • výrazně snižuje hladinu cukru v krvi,
  • hubnutí (vláknina obsažená ve lněném semínku je zodpovědná za pocit sytosti).

Jak vidíte, vlastnosti mletého lněného semínka jsou velmi široké. Díky nim se můžeme starat nejen o svůj trávicí systém, ale také o vlasy, pokožku a nehty. Pravidelná konzumace lněného semínka má podle odborníků na svědomí lesk vlasů a o něco rychlejší růst. Konzumace lněného semínka by však měla být neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Prádlo do střev se také postará o to, aby byly z jejich povrchu odstraněny všechny usazeniny.

Trávicí systém a nutriční hodnota semen

Mletý len, často nazývaný jako len pro střeva, má pozitivní vliv na fungování našeho trávicího systému. Gastroenterologové jej velmi často doporučují pít, protože k vlastnostem mletého lnu patří i ochranný účinek na bakteriální flóru a stěny žaludku . Díky vysokému obsahu vlákniny jsou lněná semínka profylaxi a podporou při léčbě onemocnění trávicího ústrojí, jako jsou žaludeční vředy nebo překyselení organismu. Za zmínku stojí, že lněné semínko je i přes své laxativní vlastnosti (odstranění fekálních usazenin ze střev) výborným prostředkem k zastavení průjmu a plynatosti. I když lněné semínko ve své původní verzi připomíná lehce hnědé nebo zlatavé listy, ve skutečnosti po nalití mírně nabobtná a změní barvu. To vše zaručuje mletý len, ale jak jej správně uvařit?

Odvar a infuze lněných semínek

Mletý len, jak vařit? Lněná semínka se při vaření používají již mnoho let. Lněný odvar lze připravit jak z lněných semínek , tak z mletého lnu. Jak připravit odvar? Stačí dát jednu čajovou lžičku celých nebo mletých semínek do sklenice a poté zalít horkou, ale ne vroucí vodou. Poté pár minut počkejte, obsah sklenice důkladně promíchejte, aby vznikla tzv. lněná kaše. Uvařené lněné semínko by se mělo konzumovat 3-4krát denně. Odborníci se domnívají, že nejzdravější je popíjet lněné semínko ráno nalačno. Pro zpestření odvaru je samozřejmě vhodné přidat otruby, šťávu nebo jogurt. Mletý len a lněné semínko. Liší se od sebe tyto dvě varianty? Nic víc špatného! Mletý len a lněné semínko jsou vlastně stejná rostlina, v jiné formě. Nejčastěji jsou však lněné semínko zrna v čisté formě, zatímco mletý len je prášková varianta.

Lněný olej - Obsah Omega-3 a Omega-6 kyselin

Len , pěstovaný pro lněné semínko a potravinářský tuk, se těší velkému zájmu v přírodní medicíně, známé také jako lidové léčitelství. Len a jeho vlastnosti používaly v boji s mnoha nepříjemnými neduhy už naše babičky a prababičky. V současné době mnoho lékařů doporučuje pít lněný nálev, protože má pozitivní vliv na zdraví a celkovou pohodu. Lněná semínka obsahují velké množství vitamínů ze skupiny Omega-3 a mega-6, které jsou zodpovědné za lidské kognitivní procesy, tedy paměť, analýzu informací a pozornost. Je skutečným zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou stavebními kameny lidské buněčné membrány. Účinek lnu podporuje práci oběhového systému, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu.

Publikováno: 16. 10. 2023

Kategorie: Strava

Autor: Adam