Lité podlahy - nedílná součást moderního stavitelství
Obsah článku:
Stavebnictví je specifický obor, který se neustále vyvíjí. Dnešní technologie a materiály, které umožňují mnohem efektivnější realizaci stavebních prací, by nám naši předkové zcela jistě záviděli. A zrovna tak i lité podlahy, které jsou s moderním stavebnictvím pevně spjaty. Mezi největší výhody patří rychlost pokládky, perfektní rovinatost a vysoká pevnost v tlaku. A v neposlední řadě také velmi příjemná cena, která je často i nižší než u klasického cementového potěru.
Lité podlahy představují skvělé řešení pro interiéry s podlahovým vytápěním. Na rozdíl od klasického cementového potěru při pokládce nevznikne větší množství pórů a dojde k mnohem kvalitnějšímu obalení topných těles. Díky samonivelační schopnosti se materiál dostane do každé skulinky a výsledkem je homogenní vrstva, která velmi dobře přenáší teplo.
Další výhodou lité podlahy je zmíněná pevnost v tlaku za ohybu, díky které je pokládka možná na izolační vrstvu (polystyren či minerální vata) již od 35 mm bez použití armování. Tepelnou nebo akustickou izolaci tak můžete použít i ve větší síle a přitom nijak nenarušíte celkovou konstrukci podlahy.
Lité podlahy z anhydritu
Anhydritu se často přezdívá jako materiál budoucnosti a ti i navzdory tomu, že ho stavaři využívají řadu let. Tato směs síranu vápenatého, písku, vody a několika dalších přísad vytvoří tekutou hmotu, na které je možné chodit již po 24 až 48 hodinách. Zatížit ji můžete po cca 4 – 5 dnech v závislosti na kvalitě větrání objektu. Samonivelační anhydritová podlaha se chlubí velmi rychlou pokládkou a lze realizovat i 1000 m2 za jediný den. Výsledný povrch je rovný a pod podlahovou krytinu nebudete muset používat samonivelační stěrku. Anhydrit navíc velmi dobře přenáší teplo a při realizaci podlahy odpadá armování kari sítěmi.Lité podlahy z cementu
Lité cementové podlahy mají velmi dobré hodnoty pevnosti, jsou odolné proti vlhkosti a hodí se do interiérů i exteriérů. A stejně jako lité podlahy z anhydritu, i cementová varianta je vhodná v kombinaci s podlahovým vytápěním. Oproti svému konkurentovi má bohužel nevýhodu v podobě mnohem delší doby zrání (cca 28 dní) – do té doby na podlaze nelze provádět další vrstvy.Publikováno: 19. 02. 2014
Kategorie: Bydlení