Matrace jako hrozba i pomoc

Matrace jako hrozba i pomoc

Matrace jsou součástí našeho každodenního života. Co víc, podílejí se na tom nejdůležitějším, co pro své tělo člověk dělá – na spánku. Bez jeho dostatku nedokážeme správně fungovat, soustředit se, myslet. Že jste o tom nikdy takhle nepřemýšleli? Bez obav, nejste jediní. Hodně lidí jak výběr matrace, tak spánek samotný pořád bagatelizuje. Řekneme vám, proč byste to dál dělat neměli a také jak vybrat tu správnou matraci.

Spánková deprivace z vás udělá starce

O významu spánku není potřeba se dlouze rozepisovat. Jeho zásadním úkolem je regenerovat a netýká se to jen činnosti mozku, ale také obnovy tkání a buněk. Jeho dlouhodobý nedostatek proto logicky přináší změny podobné stárnutí, také vyšší nemocnost, zvýšený krevní tlak, obezitu, psychické poruchy. To samé platí i v případě přerušovaného spánku, na kterém má často lví podíl právě špatně zvolená matrace.

Změňte špatné návyky i matraci

Kvalitu spánku ovlivňují různé věci. Když eliminujete večerní přejídání se, popíjení kafe, ponocování či přemíru alkoholu, zaměřte se na matraci. Pokud už si nevzpomínáte, kdy jste ji pořídili, je čas na novu. Matrace by se totiž měla obměnit každých 8 až 10 let. Při výběru dbejte zejména na to, aby její rozměry vyhovovaly vašemu tělu a volte šíři alespoň 90 cm. Délka by vás měla přesahovat asi o 25 cm. Neopomínejte výšku, která by měla být minimálně 16 cm, ovšem vyberte radši vyšší – bude se vám z postele lépe vstávat.

Výplň matrace – nebojte se přitvrdit

V zásadě platí, že tvrdší matrace víc vyhovují většině lidí středního věku, až u vyššího věku je pak vhodnější měkčí výplň. Velice oblíbené jsou matrace z paměťové pěny, které poskytnou páteři perfektní podporu po celou dobu spánku. Pokud máte vyšší váhu, zvolte matrace vyztužené kokosovým vláknem, agáve, nebo koňskými žíněmi. Ty zajistí nejen správnou tuhost, ale i výbornou cirkulaci vzduchu, díky které nedostanou roztoče šanci. Na prodyšnost se zaměřte i v případě, že jste alergik, nebo se víc potíte. Pokud přemýšlíte nad pořízením matrace přes internetový obchod, dřív, než tak učiníte, zajděte si do kamenné prodejny ji nejdřív vyzkoušet. Osobní zkušenost v tomhle případě velice oceníte.

Publikováno: 15. 01. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam