Nadrozměrná přeprava není legrace. Vyžaduje perfektní logistiku a zkušenosti

Nadrozměrná přeprava není legrace. Vyžaduje perfektní logistiku a zkušenosti

Pohled na tahač přepravující náklad o hmotnosti několika desítek tun je fascinující. Čas od času se taková podívaná naskytne každému, kdo se pohybuje po komunikacích, a nezbývá než žasnout nad řidičským uměním šoféra. Hladký průběh nadrozměrné přepravy však nezávisí pouze na něm. Naopak je jen jedním z mnoha článků pomyslného řetězce. Tým se kromě šoféra skládá i z odborníků na logistiku, kteří musí pečlivě naplánovat trasu a zvážit všechny aspekty. Pro zkušeného dopravce pak nepředstavuje problém ani nadrozměrná doprava nákladu o hmotnosti několika set tun. A spíše než výkon motorového vozidla jsou limitující maximální nosnosti mostních konstrukcí a legislativa upravující přepravu těžkých nákladů.

Důkladné plánování je základ

Přeprava těžkých zásilek není legrace. Své o tom vědí odborníci z Easy Logistics – firmy, pro kterou je přeprava nadrozměrných nákladů každodenní rutinou. Než řidič tahače šlápne na plyn, musí se specialisté z logistického oddělení vypořádat se všemi případnými překážkami. K těm nejběžnějším patří podjezdy, respektive jejich výška, ale také kruhové objezdy, mýtné brány a v neposlední řadě zmíněná nízká nosnost mostu. Čas od času se transport neobejde bez určitých zásahů na komunikaci a je nezbytné ho koordinovat s PČR, ŘSD a Ministerstvem dopravy. Představa, že se těžké břemeno naloží na podvalník a „jede se“, je zkrátka mimo realitu.

Žádná hurá akce, ale pevný termín

Stejně naivní je představa, že se zákazník obrátí na přepravní firmu a během několika hodin tahač vyrazí na cestu i s mnohatunovým nákladem. To je možné pouze v případě méně komplikované přepravy nadrozměrné zásilky. Obvykle však plánování zakázky trvá minimálně několik dní až týdnů. Podstatné je, aby transport proběhl hladce a bez komplikací. Chcete se o nadměrné přepravě dozvědět více? Obraťte se na Easy Logistics, která si poradí i s břemeny o hmotnosti přes 50 tun. Více na easylogistics.eu.

Publikováno: 18. 02. 2019

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam