Mít, či nemít krb? Toť otázka...
Obsah článku:
Léto se nezadržitelně blíží ke konci. Sychravé podzimní počasí bude mít na naší psychiku zcela opačný efekt než prosluněné letní dny. Budeme trávit mnohem více času doma a je jen na nás, jak si chladné večery zpříjemníme. Co byste řekli sklenici kvalitního vína a dobrému filmu, jehož romantickou atmosféru umocní zvuky praskajícího dřeva? Kam tím míříme? I vy si možná pohráváte s myšlenkou na vlastní krb.
Krby byly kdysi nedílnou součástí příbytků, ale postupem času (respektive s příchodem ústředního topení) jejich význam upadl. V posledních letech se opět dostávají do popředí zájmu a spousta lidí na ně nedá dopustit. S pořízením vlastního krbu se však neunáhlujte – mít doma krbovou vložku či krbová kamna je trendy, nicméně je na místě jistá osvěta. Možná nakonec zjistíte, že krb není pro vaše bydlení tím pravým ořechovým. Navíc jde o investici v řádu desítek tisíc korun a i proto je vhodné vstřebat všechny důležité informace.
V prvé řadě se rozhodněte pro konkrétní typ kamen a až poté začněte vybírat z širokého spektra designových variant.

Čím topit?
Krbové vložky a krbová kamna, která jsou k mání na českém trhu, jsou konstruována pro topení dřevem a dřevěnými briketami. Natrefíte také na zařízení, ve kterém lze topit uhlím a uhelnými briketami, ale to má oproti krbu na dřevo značnou nevýhodu. Při spalování uhlí dochází k nadměrné produkci kouře a dehtu, dochází ke špinění skla, kamen a komína. Krby a krbová kamna na uhlí jsou mnohem náročnější na údržbu. Záleží-li vám na životním prostředí, přikloňte se k obnovitelným zdrojům (tedy ke dřevu, dřevěným briketám či peletám). Tato paliva krby dokáží využít téměř dokonale a zbude po nich jen jedno procento popela. Ale jak už to tak bývá, jde o nejdražší řešení.Jak je to s výkonem?
Ať už se vydáte cestou dřevo nebo jiného paliva, zamyslete se nad požadovaným výkonem. Spočítejte si velikost vytápěné místnosti a v neposlední řadě se přesvědčte o tom, že danému výkonu odpovídá i komín. Všeobecně platí, že 1kW výkonu vytopí cca 20 m3 prostoru. Výkon rozhodně nepodceňujte, protože předimenzovaný krb (příliš vysoký výkon) je neustále „přiškrcený“, nadměrně kouří, dehtuje a dochází ke znečištění skla. V případě poddimenzovaného zařízení (příliš nízký výkon) nedokáže místnost vytopit. Kvůli neustálému přetápění může navíc dojít i k rychlému opotřebení nebo poškození. Prodejce vám popraskané a zkroucené díly nevyreklamuje.Krbová kamna, nebo vložku?
Další ultimátní otázka, kterou byste měli vyřešit ještě dříve, než se rozhodnete kontaktovat prodejce, se týká volby mezi krbovou vložkou a krbovými kamny. Jaký je mezi nimi rozdíl? Krbová kamna i krbové vložky (oproti klasickému řešení) schovávají plameny za sklo. Rozdíly tkví především ve výkonu a náročnosti instalace. Zapojení krbových kamen trvá odborníkovi i zručnému laikovi řádově několik desítek minut až hodin. Účinnost krbových kamen se může vyšplhat až na cca 85 % (krbové vložky mají účinnost od 50 do 80 %) a lze je používat i jako hlavní zdroj tepla pro dům. Kamna mohou být vybavena teplovodním nebo teplovzdušným výměníkem. Krbová vložka představuje jakýsi kompromis a v podstatě jde o zděný krb se zabudovanou vložkou (v té je uzavřen oheň). Krbové vložky se rozlišují na dvě základní varianty a to na jednoplášťové se samovolnou regulací vzduchu a dvouplášťové s nuceným oběhem teplého vzduchu. Jednoplášťové krbové vložky se déle zahřívají, ale déle si drží teplo. Nevýhodou krbových vložek je náročnější instalace (nutnost obezdívky či obložení). Vložku lze instalovat i do stávajícího krbu, čímž se zvýší jeho účinnost.
Jde vám z toho hlava kolem? Poraďte se s odborníky!
Jak již zaznělo výše, pořízení krbové vložky či kamen je nákladné. Vyhněte se proto hobbymarketům a raději se obraťte na specializované prodejce, kteří svého sortimentu rozumí a doporučí vám optimální řešení. Navíc vám nabídnou kompletní servis, tedy zapojení kamen nebo stavební práce související s instalací krbové vložky.Publikováno: 16. 09. 2014
Kategorie: Bydlení