Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Mít, či nemít krb? Toť otázka…

Léto se nezadržitelně blíží ke konci. Sychravé podzimní počasí bude mít na naší psychiku zcela opačný efekt než prosluněné letní dny. Budeme trávit mnohem více času doma a je jen na nás, jak si chladné večery zpříjemníme. Co byste řekli sklenici kvalitního vína a dobrému filmu, jehož romantickou atmosféru umocní zvuky praskajícího dřeva? Kam tím míříme? I vy si možná pohráváte s myšlenkou na vlastní krb.

Krby byly kdysi nedílnou součástí příbytků, ale postupem času (respektive s příchodem ústředního topení) jejich význam upadl. V posledních letech se opět dostávají do popředí zájmu a spousta lidí na ně nedá dopustit. S pořízením vlastního krbu se však neunáhlujte – mít doma krbovou vložku či krbová kamna je trendy, nicméně je na místě jistá osvěta. Možná nakonec zjistíte, že krb není pro vaše bydlení tím pravým ořechovým. Navíc jde o investici v řádu desítek tisíc korun a i proto je vhodné vstřebat všechny důležité informace.

V prvé řadě se rozhodněte pro konkrétní typ kamen a až poté začněte vybírat z širokého spektra designových variant.

krbová vložka

Čím topit?

Krbové vložky a krbová kamna, která jsou k mání na českém trhu, jsou konstruována pro topení dřevem a dřevěnými briketami. Natrefíte také na zařízení, ve kterém lze topit uhlím a uhelnými briketami, ale to má oproti krbu na dřevo značnou nevýhodu. Při spalování uhlí dochází k nadměrné produkci kouře a dehtu, dochází ke špinění skla, kamen a komína. Krby a krbová kamna na uhlí jsou mnohem náročnější na údržbu.

Záleží-li vám na životním prostředí, přikloňte se k obnovitelným zdrojům (tedy ke dřevu, dřevěným briketám či peletám). Tato paliva krby dokáží využít téměř dokonale a zbude po nich jen jedno procento popela. Ale jak už to tak bývá, jde o nejdražší řešení.

Jak je to s výkonem?

Ať už se vydáte cestou dřevo nebo jiného paliva, zamyslete se nad požadovaným výkonem. Spočítejte si velikost vytápěné místnosti a v neposlední řadě se přesvědčte o tom, že danému výkonu odpovídá i komín. Všeobecně platí, že 1kW výkonu vytopí cca 20 m3 prostoru. Výkon rozhodně nepodceňujte, protože předimenzovaný krb (příliš vysoký výkon) je neustále „přiškrcený“, nadměrně kouří, dehtuje a dochází ke znečištění skla. V případě poddimenzovaného zařízení (příliš nízký výkon) nedokáže místnost vytopit. Kvůli neustálému přetápění může navíc dojít i k rychlému opotřebení nebo poškození. Prodejce vám popraskané a zkroucené díly nevyreklamuje.

Krbová kamna, nebo vložku?

Další ultimátní otázka, kterou byste měli vyřešit ještě dříve, než se rozhodnete kontaktovat prodejce, se týká volby mezi krbovou vložkou a krbovými kamny. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Krbová kamna i krbové vložky (oproti klasickému řešení) schovávají plameny za sklo. Rozdíly tkví především ve výkonu a náročnosti instalace. Zapojení krbových kamen trvá odborníkovi i zručnému laikovi řádově několik desítek minut až hodin. Účinnost krbových kamen se může vyšplhat až na cca 85 % (krbové vložky mají účinnost od 50 do 80 %) a lze je používat i jako hlavní zdroj tepla pro dům. Kamna mohou být vybavena teplovodním nebo teplovzdušným výměníkem.

Krbová vložka představuje jakýsi kompromis a v podstatě jde o zděný krb se zabudovanou vložkou (v té je uzavřen oheň). Krbové vložky se rozlišují na dvě základní varianty a to na jednoplášťové se samovolnou regulací vzduchu a dvouplášťové s nuceným oběhem teplého vzduchu. Jednoplášťové krbové vložky se déle zahřívají, ale déle si drží teplo. Nevýhodou krbových vložek je náročnější instalace (nutnost obezdívky či obložení). Vložku lze instalovat i do stávajícího krbu, čímž se zvýší jeho účinnost.

krb

Jde vám z toho hlava kolem? Poraďte se s odborníky!

Jak již zaznělo výše, pořízení krbové vložky či kamen je nákladné. Vyhněte se proto hobbymarketům a raději se obraťte na specializované prodejce, kteří svého sortimentu rozumí a doporučí vám optimální řešení. Navíc vám nabídnou kompletní servis, tedy zapojení kamen nebo stavební práce související s instalací krbové vložky.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.