Bolesti bříška u miminek jsou běžné a obvykle odezní samy. Kdy jde o dětskou koliku?

Bolesti bříška u miminek jsou běžné a obvykle odezní samy. Kdy jde o dětskou koliku?

Příčin bolestí břicha je nespočet. My dospělí si za ně většinou můžeme sami. Stačí něco „špatného“ sníst a rázem se svíjíme v křečích. Podobné trable mají i miminka – jevu se říká novorozenecká kolika a je krajně nepříjemná pro novorozence i rodiče. Proč ke kolice dochází a jakým způsobem jí předcházet?

Dětská kolika trápí až čtvrtinu kojenců

Podle odhadů se bolesti bříška týkají 20 – 25 % kojenců, a to jak chlapců, tak děvčat. K dětské kolice obvykle dochází během prvních pěti měsíců věku miminka, kdy ještě není příliš pohyblivé a plyny ve střevech nemohou odcházet přirozenou cestou. Koliku poznáte poměrně bezpečně. Dítě intenzivně pláče, rudne ve tváři, snaží se skrčit nožky k bříšku, zatíná ruce v pěst... a není k utišení i po několik hodin, což rodiče snáší velmi těžce. Pohled na milované dítko svíjející se v křečích není nic, co by si chtěl člověk zopakovat. Záchvaty pláče mohou trvat i déle než tři hodiny a opakují se několikrát do týdne.

Obvyklé příčiny dětské koliky jsou různého charakteru

Proč k dětské kolice dochází? Možných příčin je vícero. Značná část dětí trpí bolestmi bříška z důvodu nesprávné techniky kojení – kromě mléka nasávají i množství vzduchu. Dalšími možnostmi jsou parazité, intolerance laktózy a v neposlední řadě psycho-sociální faktory (stres matky, hádky mezi rodiči...).

Jednou z možných příčin dětské koliky je nesprávná technika kojení.

Jak se dětská kolika léčí?

Pokud je příčinou koliky přecitlivělost na stravu matky, je žádoucí vyloučit nadýmavou zeleniny (brokolice, květák, cibule...) a silné potravinové alergeny (ořechy, vejce, sója...). Často pomáhá také vyloučení mléka a mléčných výrobků. Je-li příčinou intolerance laktózy, pak je nezbytná změna mléka za bezlaktózové, případně podávání výživových doplňků, které podporují hydrolýzu laktózy v mléce. Nevíte-li si s řešením bolestí bříška vašeho miminka rady, poraďte se s dětským lékařem. Navrhne vhodný postup, případně vás pošle na další vyšetření. Další informace o dětské kolice i fakta o tom, co je to intolerance laktózy najdete na www.detskekoliky.cz.

Publikováno: 22. 05. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam