Nákladní auta MAN – seznamte se s touto veličinou ve světě logistiky

Nákladní auta MAN – seznamte se s touto veličinou ve světě logistiky

Zajímáte se o nákladní auta MAN, ať již profesionálně, ze zvědavosti, nebo jako jejich potenciální kupec? Pojďme si tuto renomovanou značku představit.

Nákladní vozy MAN jsou značkou, která vám jistě neušla

I ti, kdo se o nákladní vozy prakticky nezajímají, by takřka určitě tuto německou značku rozpoznali. Není divu – náklaďáky (a nejen náklaďáky, ale i třeba autobusy) této značky existují více než sto let a za tu dobu si svou kvalitou získaly zaslouženou reputaci. MAN je vlastně zkratkou ze slov Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, a je to zkratka v podstatě geniální, která se jistě zasloužila o brandovou identitu této společnosti. MAN, tedy v germánských jazycích „Muž“, jasně evokuje sílu, robustnost a spolehlivost těchto vozů, které ve svém oboru často nasazovaly a nasazují laťku. Nákladní vozy MAN pokrývají pestrou paletu od lehkonákladových po těžkonákladové. Pojďme si představit hlavní řady vozů, které tuto značku definují.

MAN TGX

Tato řada je s námi od roku 2007, kdy nahradila předchozí řadu nákladních aut MAN TGA. S tonáží 18 do 41 tun je jasné, že se bude jednat o vozy určené především pro dlouhé cesty a mezistátní dopravu nákladu. Motor ve variantě MAN D1556, MAN D2676 and MAN D3879 splňuje emisní normu Euro 6 (více o této normě zde) a zároveň nabízí více než dostatek výkonu i točivého momentu. Nezklame vás ani při náročných stoupáních. Průměrný servisní interval u nových vozů činí 140 000 km! Řada TGX nabízí také model TGX Efficient Line, který se vyznačuje úsporností paliva, a to až o 6% oproti standardním vozům TGX. Těchto zdánlivě drobných 6% vám ale v dlouhodobém horizontu může ušetřit statisíce! Model Efficient Line má zároveň unikátní systém řazení, který umožňuje snížit rychlost motoru, aniž by se tím snížil jeho výkon. Rozhodně by tak neměl ujít vaší pozornosti. Netřeba dodávat, že modely řady TGX nabízí veškerý komfort pro řidiče. Ergonomická sedadla, dostatek prostoru na spaní, perfektní klimatizace, hands-free… zkrátka vše, na co si vzpomenete.

MAN TGS

Robustní řada MAN TGS byla navržena do těch nejtěžších podmínek a pro celou řadu povrchů. K dispozici je v 2-nápravové, 3-nápravové a 4-nápravové provedení úprav návěsu, podvozku a sklápěče. Vysoké zatížení (až 40 tun) a výkonný motor předurčuje tuto řadu pro plnění rozmanitých úkolů od dálkové přepravy a distribuce až po práci na staveništích a v obtížných podmínkách. Vozidla jsou poháněna motory MAN D1556 nebo MAN D2676 o výkonu 243-294 kW / 330-400 k (D1556) a 309-368 kW / 420-500 k (D2676). Oba splňují normy Euro 6 a oproti předchozím modelům zajišťují 2,5% úsporu paliva. Samozřejmostí jsou bezpečnostní a asistenční systémy pro řidiče, systém nepřetržitého brzdění, monitorování tlaku v pneumatikách, automatické řazení a mnoho dalších prvků, maximalizujících bezpečnost jízdy.

MAN TGM

Tato řada je s námi od roku 2005 a byla koncipována tak, aby nabízela co nejvšestrannější využití. Svou roli tak může hrát v distribuci, stavebnictví i střední až těžké nákladní dopravě. Vysoká přepravní kapacita a zároveň lehká konstrukce se sníženou hmotností nápravy a zároveň zvýšenou hmotností užitečného zatížení činí z tohoto vozu žádaný artikl. Řada MAN TGM umožňuje více konfigurací náprav od 4×4 do 6×4 (2nápravová nebo 3nápravová). Celý stroj uvádí do pohybu šestiválcové motory nové generace MAN D0836 odpovídající normě Euro 6, které jsou zároveň úsporné co do spotřeby paliva. Elektronický brzdový systém, protiskluzová regulace a elektronický stabilizační program jsou jen některými z řady prvků, umocňující bezpečnost těchto vozů.

MAN TGL

Univerzální nákladní vůz s nosností od 7,5 do 12 tun je určen zejména pro distribuci a komunální využití (stěhování, přeprava potravin do obchodů apod.). Hodí se i do městského provozu díky své výborné schopnosti manévrovat, lehké konstrukci a šetrnému podvozku s krátkým rozvorem. Není proto divu, že vozy tohoto typu využívají třeba i hasiči. Výkonné motory MAN D0834 a MAN D0836 odpovídající normě Euro 6 a spotřebují méně paliva. Pohodlná kabina a bezpečnostní a asistenční systémy splňují veškeré nároky, které jsme si na vozy této renomované značky zvykli klást.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam