Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Finance

Nenechte se napálit lichvářem!

Uvažujete o některé z mnoha mikropůjček, které slibují částku do 5 000 bez ručitele a zkoumání registru? Předtím, než podepíšete smlouvu, si daného věřitele důkladně prověřte. Díky novele zákona jsou sice lichváři pokutováni až 20ti mil. pokutou, ale ani to jejich řádění nezastaví. Využívají mezery v zákonech a obírají své klienty o horentní sumy, které se vyšplhají na nesmyslných poplatcích a velmi vysokých úrocích za pozdní nebo nedostatečnou úhradu splátky. Nechcete-li se několikanásobně přeplatit, vezměte si k srdci naše rady. V České republice se lichvě daří jako nikde jinde a příští obětí nesolidního věřitele se můžete stát i vy.

Nikdy nepodepisujte bianco směnky a šeky

Takzvané bianco (tedy nevyplněné) šeky a směnky patří mezi nejrozšířenější lichvářské praktiky ve světě půjček vůbec. Věřitelé je často vyžadují jako formu zástavy a podepsat je se rovná sebevraždě. Mnoho podvodných zprostředkovatelů půjček uměle navyšují dlužnou částku. Zkrátka a dobře do směnky připíši to, co se jim zrovna hodí. Podle připravované novely o spotřebitelském úvěru by sice měly bianco směnky a šeky zmizet, nyní se však s nimi stále setkat můžete. Z nevinného dluhu ve výši 5 000 Kč se může rázem stát statisícová částka. A pozor, podle zákona dlužník za směnku ručí svým majetkem a to v plném rozsahu.

Pozor na poplatky

Jednou z dalších záludných praktik jsou zmíněné drobné půjčky do 5 000 Kč, které těží z mezery v legislativě. Někteří věřitelé poskytují půjčku v této výši všem žadatelům bez výjimky a u většiny nepočítají s tím, že jim dluh splatí. Ani nemusí – lichvářům stačí, když vymůžou nazpět pouhých 30 % z rozpůjčovaných peněz. Samozřejmě navýšených o tučné poplatky a penále. Jedinou účinnou obranou je obezřetnost a důkladné prostudování smlouvy.

Při psaní článku jsme se nechali inspirovat magazínem algin.cz, kde najdete další zajímavé informace nejen ze světa financí.