Není olej jako olej aneb dávejte si pozor, čím mažete motor!

Není olej jako olej aneb dávejte si pozor, čím mažete motor!

Mazání motoru patří mezi nejdůležitější úkony, které musíme v rámci pravidelné údržby vozu podstupovat. Při výměně oleje je třeba dodržovat hned několik zásad a v žádném případě neplatí, že na výběru oleje nezáleží. Budete-li tyto zásady dodržovat, zajistíte optimální podmínky, které povedou k prodloužení životnosti pohonné jednotky. Rozhodně se neřiďte pravidlem „lepší olej“ motoru neublíží. V praxi je tomu mnohdy naopak.

Jak vybrat motorový olej?

Všechna pravidla by se dala shrnout do jediného – vždy se řiďte pokyny výrobce daného automobilu a vybírejte pouze maziva, které specifikoval. Motorové oleje se dělí podle několika důležitých specifikací jako je ACEA a API (výkonnostní třída), na základě kterých poznáte, zda je vhodný pro váš vůz. Neméně důležitá je také klasifikace SAE, která určuje viskozitu oleje. A kde oleje nakupovat? Pokud vám nevyhovuje omezená nabídka nebo vysoké ceny u nejbližšího prodejce, porozhlédněte se po motorovém oleji ve specializovaném e-shopu www.123-olej.cz, který nabízí široké spektrum značkových motorových olejů a maziv od předních výrobců jako je Castrol, Total, Elf, Shell, Valvoline, Pennasol nebo Mobil, ale také originální produkty pro vybrané značky automobilů. U každého z produktů najdete jeho podrobnou specifikaci, která vám výběr usnadní. Značkové motorové oleje jsou řazeny podle názvu i viskozity a velmi rychle najdete to, co hledáte.

Vybíráme olejový filtr

U stejného prodejce najdete také levné značkové olejové filtry od renomovaných výrobců. I v případě filtrů můžete počítat s přehledným řazením dle typu automobilu a nezapomeňte se proto podívat do technického průkazu, kde jsou základní informace o filtru uvedeny.