Nepodceňujte havarijní pojištění aneb situace, kdy ho opravdu oceníte

Nepodceňujte havarijní pojištění aneb situace, kdy ho opravdu oceníte

Všichni majitelé motorových vozidel, ať už jde o auto nebo třeba motorku, musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. Havarijní pojištění si už ale často nesjednají. Proč byste ale havarijko neměli podceňovat? A kdy ho využijete? Když řidiči zaplatí drahé povinné ručení, havarijní pojištění je pro ně často zbytečný výdaj navíc. Zkrátka ho považují za zbytečný luxus, bez kterého se obejdou. Případně si řeknou, že na jejich staré auto je to škoda peněz. Navzdory tomu se ale všichni můžeme ocitnout v situaci, kterou nám pomůže vyřešit právě havarijní pojištění. Věřte, že za něj zaplatíte mnohem méně než za vzniklou škodu. Kalkulaci havarijního pojištění ovlivní zvolené krytí, spoluúčast či připojištění.

Kryjte se ze všech stran

Povinné ručení pokryje škody druhé osobě, které jste v důsledku řízení způsobili škodu. Musíte ho mít uzavřené ze zákona. Bez něj to jednoduše nejde. Havarijní pojištění slouží na pokrytí nákladů na škody na vašem majetku. Když způsobíte dopravní nehodu, tak škody, které jste způsobili druhému účastníkovi, budou vyplaceny z vašeho povinného ručení. Škody na vašem autě pokryje havarijní pojištění.

Havarijko při srážce se zvěří

Havarijní pojištění ale nekryje pouze škody způsobené dopravní nehodou. Poslouží vám i tehdy, když na cestě srazíte zvěř. Velmi snadno se to může stát zejména na cestách vedoucích lesem či podél luk a polí. Pokud si vyberete krytí tohoto rizika, doporučujeme k němu přihodit i připojištění předního skla.

Krádež i vandalismus

Další situací, kdy budete rádi, že jste uzavřeli havarijní pojištění, je odcizení auta. Bohužel k tomu dochází u nás v České republice i v zahraničí. Když už mluvíme o zahraničí, na cesty mimo Českou republiku doporučujeme připojistit si zavazadla v autě. Mimo odcizení auta vám havarijní pojištění pomůže pokrýt i škody způsobené vandalismem. Například rozbité okno nebo poškrábaný lak.

Škody po vichřici

V neposlední řadě oceníte havarijní pojištění v případě, že vám třeba v důsledku vichřici spadne na auto strom. Pojištění se totiž vztahuje i na krytí škod způsobených živelnou pohromou. Ať už se jedná o vichřici, nebo o povodeň. Nepodceňujte důležitost havarijního pojištění. Za pár sto korun vám může ušetřit sta tisíce. Kvůli tomu, abyste ho sjednali, navíc nemusíte ani opustit svůj domov. Za pár minut ho uzavřete online. A nakonec si k němu snadno přihodíte i další připojištění, například úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti nebo pojištění osob či zavazadel ve vozidle.

Publikováno: 17. 03. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Adam