Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Nízkoenergetické a pasivní stavby – úsporněji už bydlet nemůžete

Doby, kdy jsme při stavbě domu nehleděli na spotřebu energie, jsou ty tam a je to právě úspora, která dnes hraje prim. Není divu, že jsou stále populárnější takzvané ekonomické stavby a to jak mezi lidmi, tak i mezi samotnými stavebními firmami. Nízkoenergetické a pasivní stavby už nejsou hudbou budoucnosti, ale naopak jich přibývá jako hub po dešti. Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Měrná spotřeba elektrické energie běžných novostaveb se pohybuje mezi 80 a 130 kWh/m2 a u starších budov nejsou výjimkou ani dvojnásobné hodnoty. Opačným extrémem jsou domy stavěné v takzvaném nulovém standardu, jejichž spotřeba činí od 0 do 5 kWh/m2. Mnohem obvyklejší jsou ovšem zmíněné pasivní a nízkoenergetické dřevostavstavby.

Ekonomické nízkoenergetické stavby

Tabulková spotřeba energie je 15 až 50 kWh/m2, při čemž při stavbě hraje hlavní roli správné zasazení stavby na pozemek s ohledem na okolní krajinu (obytné místnosti by měly být orientovány na jih), ale také vhodný otopný systém. Ten je často doplněn o tepelné čerpadlo nebo fotovoltaické panely, které mohou vyprodukovat až 40 % energie potřebné k vytápění.

Samozřejmostí by měla být kvalitně provedená izolace z přírodních a tedy recyklovatelných materiálů. Velmi často se využívá rekuperace tepla, kdy se teplý vnitřní vzduch mísí s chladným venkovním ve speciálním zařízení – rekuperátoru. Přístroj dokáže ušetřit až 90 % tepla, které bychom spotřebovali k ohřevu vzduchu běžným topením. Současné normy však povolují i instalaci zařízen, které mají „jen“ 75 % účinnost.

Klasické topné systémy v nízkoenergetických stavbách nenajdete. Naopak se využívají zmíněná tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Energie, kterou vyprodukují solární panely, se nejčastěji využívá pro ohřev vody a zbytek lez zpětně dodat do elektrické sítě.

Ekonomické pasivní stavby

I přes tabulkovou spotřebu 5 – 15 kWh/m2 jsou pořizovací náklady na pasivní ekonomické stavby přibližně stejné, jako náklady na realizaci běžné novostavby. Největší výhodou je samozřejmě velmi nízká spotřeba energie a v případě dobře provedené izolace také naprostá vzduchotěsnost. Nedílnou součástí pasivní stavby jsou důmyslné moderní systémy vytápění, které i v případě výpadku zaručí stabilní teplotu 13 – 15 °C. V interiéru tak lze jednoduše vytvořit dostatek tepla prostřednictvím menšího nouzového zdroje tepla. I zde hraje roli vhodná orientace domu a pro minimalizaci tepelných ztrát se využívají okna s trojitým zasklením a super izolovaným rámem.