Odešlo vám turbo?

Odešlo vám turbo?

Dieselové motory kdysi nebyly ani zdaleka tak výkonné jako ty dnešní. Produkovaly mnohem více škodlivin a přestože byly poměrně „líné“, zamilovaly jsme si je pro jejich zátah v nižších otáčkách. Zlom nastal v momentě, kdy je konstruktéři začali vybavovat turbodmychadlem. Z klasických vznětových motorů se staly přeplňované a díky turba jejich výkon vzrostl o 30 a více procent bez nutnosti navýšení objemu. Turbodmychalo zajišťuje dodávku vzduchu a pohání ho odpadní energie výfukových plynů. Mimo jiné snižuje emise a motor je díky němu úspornější. Ale stejně jako všechny ostatní součástky, i turba jednoho dne vypoví službu. Stalo se to i vám?

Jak dlouho turbo vydrží a na co si dát pozor?

Turbodmychadla pracují v rozmezí 10 000 až 150 000 otáček a během ostřejší jízdy i o dalších 50 000 navíc. A přestože je jeho konstrukce jednoduchá, nevydrží více než 6 000 motohodin, což je při průměrném zatížení cca 250 000 km. Pod dosažení cca 150 000 km nebo citelnému snížení výkonu motoru však výrobci důrazně doporučují generální opravu. Chcete-li svému turbodmychadlu prodloužit životnost, dodržujte předepsané provozní podmínky. Ty tkví v čistém protékajícím oleji a ne příliš horkých výfukových plynech. Turbo se často poškodí v případě rychlejší jízdy a okamžitém vypnutí motoru bezprostředně po zastavení. Motor by měl naopak cca 2 minuty běžet na volnoběh – nedojde k přepálení zahřátého oleje, ucpání přívodu a poškození turba. Majitelé dieselových motoru s turbem však mohou být v klidu, tento nešvar je doménou benzinových turbomotorů.

Nová i repasovaná turba za skvělé ceny

A co když turbodmychadlo přece jen odejde? Nabízí se dvě možnosti a to repase, nebo nákup zbrusu nové součástky. Výhodou repase je nižší cena a nevýhodou riziko méně kvalitních náhradních dílů. V souvislosti s repasí proto doporučujeme profesionály ze společnosti TURBÍNY CZ, kteří s přehledem vyřeší naprostou většinu běžných poškození. Dlouholeté zkušenosti, vlastní sklad a vysoce kvalitní komponenty jsou garancí vaší spokojenosti. Samozřejmostí je i široké portfolio nových turbodmychadel od renomovaných značek jako je Garett, Holset, Schwitzer, Mitsubishi nebo Toyota. A kde si je můžete prohlédnout? Aktuální nabídku najdete na www.turbiny.cz.

Publikováno: 16. 11. 2013

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: repasovaná turba | turba | turbo | turbodmychadla | turbodmychadlo