Stavba terasy: Bez čeho se neobejdete?

Stavba terasy: Bez čeho se neobejdete?

Jaro zanedlouho zaklepe na dveře a s ním i nové příležitosti k zvelebení bydlení. A protože jsme poslední dva roky trávili spoustu času za zdmi domova, nyní bychom se měli soustředit na kontakt s přírodou. Díky terase, kterou máte beztak v plánu postavit již dlouhé roky, si budete užívat na čerstvém vzduchu, kdykoliv se vám jen zamane. Ale ještě než se pustíte do díla, seznamte se se vším, co budete při realizaci vysněného architektonického skvostu potřebovat.

Terasa není veranda – jaký je mezi nimi rozdíl?

Měli byste si postavit terasu, nebo verandu? A není to náhodou totéž? Odpověď zní NE, terasa je oproti verandě mnohem jednodušší. Veranda má bytelnější základy a může čítat také okna či dveře. Terasu lze naopak postavit i bez základů, v podstatě nejde o nic jiného než o jednoduchou plošinu.

Z čeho terasu postavíte?

Ačkoliv je stavba terasy poměrně snadná a téměř jistě ji zvládnete bez pomoci i bez předchozích zkušeností, nesmíte podcenit kvalitu a vlastnosti vybraných materiálů - jsou stejně důležité jako technologické postupy. Paleta materiálů, které se běžně na stavbu terasy využívají, je pestrá, ovšem většina stavebníků se nakonec přikloní ke stálici v podobě dřeva. Mezi výhody tradičního přírodního materiálu patří dobrá cena, „opravdový“ vzhled, ale i specifické vlastnosti, kterými se chlubí jednotlivé typy dřevin. Jmenovitě jde například o nízkou hmotnost a dlouhou životnost. Na druhou stranu je vhodné zvážit nevýhody. Dřevo je náročnější na pravidelnou údržbu a zároveň náchylnější na vznícení (takže pozor při grilování!). Dobře si proto rozmyslete, jestli nedáte přednost kompozitnímu materiálu (dřevoplastu).

Jaké další prvky budete při stavbě terasy potřebovat

Pokud má terasa vydržet co možná nejdéle, rozhodně na materiálu nešetřete. Potřebovat budete především nerezové vruty, pod které můžete umístit distanční podložky. V případě nedostatečně rovného podkladu lze pod nerezové vruty použít rektifikační terče. Vše potřebné najdete u specializovaného prodejce Gardina.cz.

Publikováno: 10. 03. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam