Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Byznys

OSVČ, nebo s.r.o.? Prozradíme vám výhody a nevýhody!

Podnikáte jako OSVČ a zvažujete přechod na právnickou osobu v podobě nejrozšířenější formy společnosti – společnosti s ručením omezeným? V tom případě je dnešní porovnání výhod a nevýhod určeno právě vám…

Největší výhodou společnosti s ručením omezeným je samozřejmě způsob ručení. OSVČ svým majetkem a to v plném rozsahu, ale společníci s.r.o. jen do výše nesplaceného základního kapitálu. Dostane-li se společnost do existenčních potíží, společníci se nemusí bát o svůj majetek.

Spousta podnikatelů se rozhodne pro založení firmy kvůli důvěryhodnosti :Ta jde ruku v ruce právě s ručením – zatímco fyzická osoba může ve svých obchodních partnerech vzbuzovat pochybnosti o tom, zda bude schopna dostát svých závazků, společnost působí mnohem seriózněji. Kromě toho je nutná pro účast ve výběrových řízeních – OSVČ se jich účastnit nemohou.

Firma může podnikat pod libovolným názvem, ale živnostník je omezen pouze na své jméno a příjmení a případně dodatek. S.r.o. má mnohem lepší možnosti propagace a celkového povědomí o brandu.

Ani tím ovšem výhody firmy nekončí. Zatímco po ukončení podnikatelských aktivit jako OSVČ zanikne také renomé a reference podnikatele, firma si v průběžně buduje jméno a historii, které jsou jednoduše převoditelné – třeba na další generace. Hodnota s.r.o. se tak postupně zvyšuje a mohou z ní těžit budoucí majitelé. Fyzická osoba navíc nemůže pověřit podnikání na jinou osobu, ale vedení firmy lze jednoduše přenechat jinému majiteli či společníkovi.

A jak je to se zdaněním? Placení daní se nevyhne nikdo a to jak OSVČ, tak společnost s ručením omezeným. OSVČ sice může uplatnit paušální zdanění, ale vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu bude úleva mnohem nižší a živnostníci se budou muset smířit s náročnějším prostředím. Právnické osoby platí daň z příjmu ve výši 19 % a případně daň ze zisku ve výši 15 %. Možnosti daňové optimalizace jsou ovšem v případě s.r.o. mnohem širší.

Pokud jsme vás přesvědčili a uznali jste, že je pro vás založení s.r.o. výhodnější, nezapomeňte si přečíst detailní informace o tom, jak společnost založit. Najdete je na webu zalozenifirmysro.cz.