Pár tipů pro jarní údržbu zahrady

Pár tipů pro jarní údržbu zahrady

Přichází jaro a s ním i celá řada povinností, které jsou spojeny s jarní údržbou zahrady. Činnosti, na které jsme na podzim zapomněli nebo je jednoduše odsunuli na příští rok, se totiž samy neudělají. Nemáte-li po ruce osobního zahradníka, nezbude vám, než se o svou zahrádku postarat svépomocí. Předtím, než ji začnete probouzet k životu, zkontrolujte, zda zima nenapáchala příliš škody. Posbírejte zlomené větve, narovnejte vyvrácené obrubníky a nezapomeňte ani na zmrzlé ovocné keře, které začaly v příjemném únorovém počasí předčasně pučet.

Chystáte se na stavbu chodníčků?

Zahrada je sice vizitkou každého bydlení, ale některé věci však není radno uspěchat. Nezapomínejte, že sněženky často vyraší i přesto, že je půda stále zmrzlá. S přípravou rostlin proto počkejte, až se rtuť na teploměru skutečně vyšplhá nad nulu a nějakou dobu tam setrvá. Jakmile se venkovní teplota ustálí na cca 5°C, můžete začít se stavěním obrubníků a pokládkou nebetonovaných chodníků. Půdu pod dlaždicemi dostatečně zhutněte, navezte hrubší štěrk a zarovnejte ho vrstvou písku. Nemáte-li štěrk po ruce, nevadí. Jednoduše podloží uválcujte, vysypte pískem a přeložte netkanou goretextilií – právě ta totiž zabrání nechtěnému prorůstání trávou a do budoucna vám ušetří spoustu práce.

Co s letničkami,dvouletkami a stromy?

Začátek března je ideální období pro výsev letniček, které potřebují delší dobu k předpěstování. Semena hvozdíku zahradního, petúnie, begonie a dalších letniček vysejte do misek nebo plochých truhlíků (vysokých cca 5 a naplněných prosetou pařeništní zeminou) a umístěte do skleníku, pařeniště nebo na okenní římsu. Zimní přikrývku můžete odstranit i z trvalkových záhonů a pustit se do výsadby nových stálezelených trvalek. Chcete-li, aby nové trvalky vykvetly už letos, použijte hrnkované sazenice nebo rostliny s dostatečně velkými kořeny. Vzdálenost mezi nízkým trvalkami by měla být 20-15 cm, u středně velkých 30-50 cm a mezi vysokými 40-60 cm. Je-li vaše zahrada z částí stále pokryta sněhem, využijte toho a nahrňte pokrývku kolem kmenů ovocných stromů. Tím je ochráníte před jarními mrazíky v době, kdy budou rašit. Březen je vhodná doba pro provedení řezu broskvoní a začátku roubování peckovin, ale i zmlazovací řez starých stromů.

Publikováno: 11. 03. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak na jarní údržbu zahrady. zahrada | jarní údržba zahrady