Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zahrada

Pár tipů pro jarní údržbu zahrady

Přichází jaro a s ním i celá řada povinností, které jsou spojeny s jarní údržbou zahrady. Činnosti, na které jsme na podzim zapomněli nebo je jednoduše odsunuli na příští rok, se totiž samy neudělají. Nemáte-li po ruce osobního zahradníka, nezbude vám, než se o svou zahrádku postarat svépomocí. Předtím, než ji začnete probouzet k životu, zkontrolujte, zda zima nenapáchala příliš škody. Posbírejte zlomené větve, narovnejte vyvrácené obrubníky a nezapomeňte ani na zmrzlé ovocné keře, které začaly v příjemném únorovém počasí předčasně pučet.

Chystáte se na stavbu chodníčků?

Zahrada je sice vizitkou každého bydlení, ale některé věci však není radno uspěchat. Nezapomínejte, že sněženky často vyraší i přesto, že je půda stále zmrzlá. S přípravou rostlin proto počkejte, až se rtuť na teploměru skutečně vyšplhá nad nulu a nějakou dobu tam setrvá. Jakmile se venkovní teplota ustálí na cca 5°C, můžete začít se stavěním obrubníků a pokládkou nebetonovaných chodníků. Půdu pod dlaždicemi dostatečně zhutněte, navezte hrubší štěrk a zarovnejte ho vrstvou písku. Nemáte-li štěrk po ruce, nevadí. Jednoduše podloží uválcujte, vysypte pískem a přeložte netkanou goretextilií – právě ta totiž zabrání nechtěnému prorůstání trávou a do budoucna vám ušetří spoustu práce.

Co s letničkami,dvouletkami a stromy?

Začátek března je ideální období pro výsev letniček, které potřebují delší dobu k předpěstování. Semena hvozdíku zahradního, petúnie, begonie a dalších letniček vysejte do misek nebo plochých truhlíků (vysokých cca 5 a naplněných prosetou pařeništní zeminou) a umístěte do skleníku, pařeniště nebo na okenní římsu.

Zimní přikrývku můžete odstranit i z trvalkových záhonů a pustit se do výsadby nových stálezelených trvalek. Chcete-li, aby nové trvalky vykvetly už letos, použijte hrnkované sazenice nebo rostliny s dostatečně velkými kořeny. Vzdálenost mezi nízkým trvalkami by měla být 20-15 cm, u středně velkých 30-50 cm a mezi vysokými 40-60 cm.

Je-li vaše zahrada z částí stále pokryta sněhem, využijte toho a nahrňte pokrývku kolem kmenů ovocných stromů. Tím je ochráníte před jarními mrazíky v době, kdy budou rašit. Březen je vhodná doba pro provedení řezu broskvoní a začátku roubování peckovin, ale i zmlazovací řez starých stromů.