Péřové přikrývky i peřiny se vrací!

Péřové přikrývky i peřiny se vrací!

Usínat jako na obláčku? A stejně se probouzet? Odpočati, plni energie a chuti do života? Zkrátka dobře vyspaní? Investujte do kvalitní péřové přikrývky i polštáře a váš sen o kvalitním spánku se stane realitou! Současné péřové přikrývky se plní kvalitním husím popřípadě kachním peřím. Generace našich babiček ho draly při světle petrolejových lamp. Tehdejší peřiny, se kterými se ještě setkáme na chalupách a půdách, sice hřály, ale také byly dost těžké, objemné a hutné. Těmto peřinám však už dávno odzvonilo. Moderní peřiny se prošívají a neplní na maximum. Výsledkem tak může být přikrývka lehká jako pírko. Příjemná na dotek, pohodlná a vhodná i pro některé alergiky.

Alergici, zbystřete!

Upozorňujeme však na pojem některé. Jste-li alergičtí na plísně, roztoče či prach, tak péřová přikrývka i polštář pro vás bude správnou volbou. V peří tyto alergeny nenajdete. Současné technologie totiž péřové polštáře i přikrývky (respektive jejich sýpkoviny) ještě před naplněním veškerých zárodků bakterií a plísní zbaví! Patříte-li však mezi hrstku alergiků na peří samotné, raději se této výplni vyhněte. V každém případě si dobře přečtěte etiketu na daném výrobku, popřípadě si od prodejce vyžádejte certifikát.

Peří vede

Tímto ovšem výčet předností peří coby výplně do přikrývek a polštářů zdaleka nekončí. Další jeho výhodou je jeho vysoká hřejivost, dlouhá životnost a schopnost pojmout velké množství kyslíku, což ocení především ti, které trápí bolesti krční páteře. Jde-li vám o správné držení páteře, lepší polštář než péřový byste hledali jen těžko.

Spěte jako na obláčku

Husí peří se také hned tak neslehne. Péřový polštář drží tvar a je zkrátka velmi pohodlný. Spánek jako na obláčku tak v tomto směru není jen letmou frází, nýbrž realitou, kterou od spaní na péřovém polštáři můžete očekávat.

Peřina i v létě? Nebojte se, nepřehřejete se!

Obáváte se, že peřinou se přikryjete jen v zimním období? To jste na omylu! Peří stejně jako ovčí vlna disponují skvělými savými a termoregulačními vlastnostmi. Jinými slovy velmi dobře nasávají vlhkost (kachna a husa jsou vodní ptáci) a skvěle také regulují tělesnou teplotu. V zimě tedy zahřejí a v létě ochladí.

Husí versus kachní peří

Kvalitnější rozhodně je peří husí, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je jeho delší životnost. Husí peří zkrátka déle vydrží. Ale také více hřeje, déle vydrží a pozor, nezapáchá. Na rozdíl od peří kachního. To je sice levnější, ale dlouho nevydrží, a především se z něj může linout specifické aroma, kterému se ne každému zamlouvá. Sázkou na jistotu zkrátka po všech směrech je peří husí.

Prachové peří

Nejde však jen o původ peří, ale i o jeho typ, tedy zda se jedná o peří prachové či vrchní. Ptactvo je totiž vybaveno dvěma druhy peří. Husté a jemné prachové peří u nich najdeme přímo pod vrchní vrstvou krycího peří, a jeho hlavní úlohou je hřejivost. Prachové peří hřeje jak husy, tak i uživatele prachových přikrývek, které jím jsou naplněny. Ne nadarmo byly prachové peřiny v dobách minulých symbolem luxusu.

Vrchní peří

To však neznamená, že bychom měli zavrhnout pevnější peří vrchní. To zase přikrývce dává větší oporu a stabilitu. Aby přikrývka disponovala oběma těmito vlastnostmi, používají se při plnění peřin oba typy peří.

Jak o peří pečovat?

Chcete-li, aby vám vaše péřová přikrývka dlouho a dobře sloužila, měli byste jí samozřejmě věnovat náležitou péči. Předností moderních péřových přikrývek je možnost prát je v pračce. Ovšem pozor, ne v malé! Jakmile peří namočíte, okamžitě do sebe nasákne vodu a jeho hmotnost se až ztrojnásobí. Praní v malých pračkách z tohoto důvodu nebude úplně ideální. Budete-li chtít svou péřovou přikrývku vyprat, dejte ji raději do čistírny. Tam ji navíc i profesionálně vysuší.

Publikováno: 04. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam