Plexisklo: Praktické využití moderního materiálu je pestré

Plexisklo: Praktické využití moderního materiálu je pestré

Víte, co je to PMMA? Značení materiálu, se kterým jste v kontaktu každý den. Polymethylmethakrylát neboli akrylátové sklo – lidově plexisklo – je průhledný syntetický polymer s vlastnostmi termoplastu. Vyrábí se z něj tzv. organické sklo a výrobky všeho druhu pro technickou a domácí potřebu. Používá se jako náhražka skla a nabízí široké spektrum výhod. Alternativou plexiskla je polykarbonát – termoplastický polymer neboli termoplast.

Vlastnosti a využití plexiskla

Typickými vlastnostmi plexiskla jsou čirost a bezbarvost, a to i v silnějších vrstvách. Díky tomu je dokonale barevné a snadno se vybarvuje. K dalším charakteristickým vlastnostem patří odolnost proti povětrnosti. Plexisklo odolá i mnohaletému působení tropického podnebí. Propustnost světla je cca 92%, a to v celém rozsahu barevného spektra až do UV-oblasti. Za zmínku stojí také odolnost vůči vodě, kyselinám a zředěným alkáliím, dobré elektroizolační a mechanické vlastnosti. Plexisklo je zdravotně nezávadné a dá se dobře mechanicky obrábět. K nedostatkům patří nízká povrchová tvrdost – snadno se poškrábe. V praxi se plexisklo uplatňuje například při zasklívání oken dopravních prostředků, při výrobě kancelářských potřeb, v reklamním průmyslu i v oblasti hobby (kryty akvárií, modelařina a jiné kutilské využití). V porovnání s klasickým sklem je plexisklo odolnější vůči nárazům, lépe se ohýbá a má nižší hmotnost. Výroba je podstatně levnější.

Prodej, řezání a ohýbání plexiskla

Mezi odborníky na zpracování a prodej plexiskla patří společnost AZ PLASTIK. Český dodavatel a zpracovatel se v oboru pohybuje přes 20 let a v rámci komplexních služeb nabízí řezání plexiskla a polykarbonátu. Řezání probíhá na formátovacích pilách se speciálními kotouči. Ohýbání plexiskla probíhá formou lokálního ohřátí a zalomení na požadovaný úhel nebo víceplošným nahříváním (tzv. ohýbání s obloukem). Další informace najdete na www.az-plastik.cz.

Publikováno: 15. 06. 2016

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: ohýbání plexiskla | prodej plexiskla | řezání plexiskla