Pojištění majetku a osob: Proč je mít a k čemu jsou?

Pojištění majetku a osob: Proč je mít a k čemu jsou?

Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Ať už je to vážný úraz nebo škoda na majetku, je dobré být připraven. Obojí totiž dokáže pěkně potrápit rodinný rozpočet. Abyste případnou finanční zátěž co nejvíce zmírnili, pojištění je správná cesta. Pojďme se podívat, jaké jsou na trhu možnosti a před čím vás pojištění ochrání.

Pojištění osob: Jaké to jsou a co od nich čekat?

Pojištění osob je veškeré pojištění vztahující se k ochraně fyzické osoby, nebo jejího blízkého okolí. Chrání před finančními dopady zranění, invalidity nebo dokonce smrti. Mezi pojištění osob zahrnujeme:
  • Úrazové pojištění,
  • životní pojištění,
  • cestovní pojištění.
Úrazové životní pojištění vás finančně kryje v případě úrazu. Na rozdíl od životního pojištění, které se může zdát podobné, nekryje případ nemoci ani smrti. Proto často bývá levnější. Základní rizikové životní pojištění primárně nabízí krytí v případě smrti. Můžete se však připojistit i na další situace, jako je invalidita nebo dlouhodobá nemoc. Ať už jste živitel rodiny nebo máte hypotéku, rizikové životko se hodí se pro všechny, kteří chtějí sebe i své nejbližší v případě nepříjemné události finančně zabezpečit. Pokud cestujete do zahraničí, pojištění rozhodně nevynechejte! Podcenění situace a případná hospitalizace v cizině vás může přijít pěkně draho. Cestovní pojištění vám dokáže ušetřit desetitisíce.

Druhy pojištění majetku a jejich specifika

Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? Mnoha lidem se tyto pojmy pletou, pojďme se na to společně podívat. Pojištění majetku vyřídíte i z pohodlí vašeho domova. Pojištění nemovitosti vám pojistí veškerou část domu nebo bytu, která je pevně spojena se zemí. Pojištění se vztahuje na střechu, zdi, fasádu, ale také sklep či garáž. Hodí se v případě živelné katastrofy, která na majetku dokáže nadělat pěknou neplechu za miliony. Abyste případné škody mohli řešit co s největším klidem, pojištění je na místě. V dnešní době si pojištění majetku, včetně srovnání, můžete sjednat online v pohodlí domova. Pojištění domácnosti kryje škody veškerého vybavení vaší domácnosti. Ať už se jedná o jeho zničení nebo proti krádeži. Nábytek, elektronika nebo jiné cennosti —  ať se stane cokoliv, s kvalitním pojištěním v případě pojistné události o máte jistotu pomyslného finančního polštáře. Nezapomínejte se pojišťovat i v případě, že jste v nájemním bytě! Říká se mu pojistka na blbost — pojištění odpovědnosti kryje situace, kdy někomu způsobíte škodu na majetku nebo na zdraví. Platí to na škody způsobené vámi, vašimi nejbližšími, ale také neposednými domácími mazlíčky. Co vše pojištění odpovědnosti kryje? Jsou to například tyto situace:
  • Váš pes rozkouše drahé boty sousedovi.
  • Srazíte někoho na kole.
  • Dítě rozbije vázu v obchodě.
  • Zničíte počítač v práci.
Stát se prostě může cokoliv a ne vždy je v našich situaci ovlivnit.

Nepodceňujte podpojištění

U pojištění majetku platí, že je potřeba pojistné smlouvy pečlivě hlídat. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku a osob pravidelně aktualizovat? Jde o takzvané podpojištění. To nastává v situaci, kdy máte majetek pojištěný na menší částku, než je jeho reálná hodnota. Pokud dojde k pojistné události, pojišťovna vám vyplatí jen poměrnou částku k reálné hodnotě majetku. Ve skutečnosti pak dostanete o statisíce či miliony míň, než v případě aktualizované smlouvy. Aktualizujte svou smlouvu, a to nejlépe každé 2 až 3 roky. Vyhnete se tak velkým nepříjemnostem.

Publikováno: 20. 03. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Adam