Povinné ručení zdražilo a vypadá to, že bude zdražovat i nadále

Povinné ručení zdražilo a vypadá to, že bude zdražovat i nadále

Většina motoristů si neustále stěžuje na vysoké náklady na provoz jejich vozidla nebo motocyklu, ale stále je mezi námi dost těch, kteří netuší, že je lze poměrně jednoduše snížit až o několik tisíc korun za rok. Cenu pohonných hmot samozřejmě ovlivnit nemůžeme, ale ty nejsou na pomyslném seznamu nákladů zdaleka jedinou položkou. Tou další je povinné ručení, tedy pojištění zodpovědnosti z provozu vozidla, které se v některých případech může vyšplhat na nelichotivé částky. A nebo naopak za zanedbatelnou sumu...

Po pádu monopolu České pojišťovny v roce 2000 vstoupily do segmentu povinného ručení i další pojišťovny a konkurenční boj stlačil ceny pojistného na minimum. Na levné povinné ručení jsme si rychle zvykli a proto nás v minulém roce zaskočil poměrně výrazný nárůst cen. Pojišťovny argumentovaly tím, že kvůli nízké ceně pojistného nemohou tvořit dostatečně vysoké rezervy a některé z nich zvýšily cenu povinného ručení o desítky procent. Zdaleka nejhůře dopadli takzvané rizikové skupiny řidičů, mezi které patří novopečení držitelé řidičských průkazů, provozovatelé taxislužeb, ale také autopůjčovny. Dalším faktorem, který ovlivnil cenu pojistného, byl také vyšší objem pojistných událostí.

Chcete ušetřit? Najděte si výhodnější pojistku!

Nabídka pojištění je i přesto stále různorodá a zatímco některé pojišťovny zdražily plošně, další jen snížily bonusy povinného ručení. Pár subjektů reagovalo tak, že ceny zachovalo a právě to je šance pro klienty, kteří nejsou spokojeni se stávajícími sazbami. Chcete-li za povinné ručení ušetřit, přejděte ke levnější konkurenci.

Změna pojišťovny není složitá a má na ní právo každý. Tedy za předpokladu, že dodrží podmínky, které jsou pro změnu povinného ručení nezbytné. Prvním krokem je samozřejmě srovnání všech aktuálních sazebníků, které vám usnadní povinné ručení porovnání. Je zdarma a mnohem rychlejší a přesnější než ruční porovnávání na základě nabídek jednotlivých pojišťoven.

Jaké bude povinné ručení v roce 2014?

Ke změně pojišťovny spoustu klientů donutí i chystané změny v občanském zákoníku. Pojišťovny budou nuceny zvýšit odškodné za následky dopravních nehod, což podle odborníků povede k dalšímu zdražování pojistného a to nejen povinného ručení, ale také havarijního pojištění. V roce 2014 prý můžeme očekávat až 10 % nárůst a jedinou „obranou“ bude pouze změna pojišťovny.