Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Povrchová úprava parket: Je lepší lak, nebo olej?

Velkou výhodou dřevěných podlah je možnost renovace. Jakmile se na parketách objeví první větší známky používání, můžete jim vrátit původní vzhled. Jak bude oprava náročná, záleží na zvolené povrchové úpravě. Naprostá většina lidí jednoznačně volí lak, který je v mnoha ohledech praktičtější než olej a vosk. Přesto zájem o tyto povrchové úpravy průběžně roste. V tomto článku vám prozradíme základní rozdíly a pomůžeme vám při těžkém rozhodování.

Jaká jsou omezení?

Dřevěné parkety lze mořit, ovšem v případě finální úpravy voskem se moření nedoporučuje. Důvodem je nedostatečná ochrana voskových mořidel před vnějšími vlivy, otěrem a vodou. K moření se proto přistupuje zejména před nalakováním.

Laky na podlahy nejsou příliš vhodné na měkké (např. borovicové či smrkové) dřevo, u kterého dochází při tlaku k vyššímu opotřebení. Dojde-li k narušení podlahy, současně se naruší i lak a není možné ho opravit.

V čem se liší lak a olej?

Oleje na podlahy umocňují krásu přirozeného zbarvení dřeva. Výhodou je možnost lokální opravy, avšak v případě větší plochy renovaci nezvládnete svépomocí. Důvodem je nutnost přebroušení kotoučovou bruskou.

Oleje jsou bohužel poměrně choulostivé na znečištění. Pevné částice (např. písek, drobné kamínky apod.) působí jako brusivo a mohou povrch snadno znehodnotit. K údržbě naolejovaných podlah se používají speciální čisticí a ochranné přípravky. Při běžném zatížení se k obnově naolejované podlahy přistupuje zhruba jednou za dva roky. Pro ochranu svrchní vrstvy se obvykle používají vosky.

Laky na podlahy nabízí odolnost, trvanlivost a téměř žádné nároky na údržbu. K čištění nalakovaných parket nejsou zapotřebí žádné speciální přípravky. Nevýhodou laku je komplikovanější renovace. Obvykle je nutné kompletní celoplošné přebroušení a opětovné nalakování, a to i v případě lokálního poškození.

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv povrchovou úpravu, laky, oleje a parkety Wölfel seženete u specializovaného prodejce eshop-parketywolfel.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *