Při výběru půjčky buďte ostražití!

Při výběru půjčky buďte ostražití!

S rostoucí poptávkou po půjčkách jde ruku v ruce i jejich nabídka. Bankovní i nebankovní společnosti svádí tvrdý konkurenční boj a snaží se ulovit co nejvíce zákazníků. Rozšiřují portfolio produktů a nabízí široké spektrum půjček, které se liší dostupností i výší úvěrového rámce. Stojíte-li před důležitým rozhodnutím a nevíte, pro který z nabízených úvěrů se přiklonit, dejte si na čas. V případě půjček je totiž rozvaha skutečně na místě. Nevhodná volba vás může stát desítky tisíc navíc a kromě toho i spoustu komplikací. Prozradíme vám, čeho se při výběru vyvarovat a na co si dát pozor.

Skutečně půjčku potřebujete a budete ji moct splácet?

Je jednoduché si půjčit, ale mnohem těžší půjčku pravidelně splácet. Položte si proto jednoduchou otázku. Je půjčka nezbytně nutná a nezatíží váš rozpočet natolik, že se budete muset po dobu splácení výrazně uskromnit? Dojdete-li k závěru, že se bez finanční injekce skutečně neobejdete, můžete přistoupit k dalšímu kroku – svědomitému výběru věřitele.

Ať už máte zacíleno na půjčky do 5000 nebo ty, jejichž úvěrový rámec dosahuje několika set tisíc korun, vždy se obraťte pouze na společnost, u které máte záruku solidního jednání a transparentních podmínek. V případě banky je kontrola ze strany ČNB jednoznačná, o to složitější je ovšem výběr nebankovní instituce. Pokud u banky nepochodíte, orientujte se pouze na věřitele, kteří se sdružují pod hlavičkou české leasingové a finanční asociace.

Nikdo vám nechce půjčit, co teď?

Může se stát, že se k vám obrátí zády banka i všechny renomované nebankovní společnosti (vhodné nabídky najdete například zde). Co si počít? Uvědomte si, že věřitelé měli dobrý důvod k tomu, aby vám půjčku neposkytli – mohla to být nedostatečná bonita nebo příliš mnoho záznamů v registru. Zkrátka a dobře momentálně nepatříte mezi klienty, kteří by byli schopni půjčku splácet, a to i v případě, že si myslíte opak. Stále sice máte možnost kontaktovat některého z úvěrových predátorů, ale mějte na paměti, že taková půjčka vás může dostat do ještě větších problémů. Vezměte rozum do hrsti a snažte se své finanční problémy vyřešit jiným způsobem. Pamatujte si, že vždy existuje možnost, jak se se svou problematickou situací vypořádat, byť ne prostřednictvím půjčky.

Publikováno: 17. 05. 2013

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: bankovní půjčky | jak vybrat půjčku | nebankovní půjčky | úvěroví predátoři