Prostata - obávaná, ale důležitá žláza

Prostata neboli předstojná žláza vzbuzuje ve většině mužů obavy. Má však důležitý význam - vytváří sekret, který v ejakulátů zvyšuje životaschopnost spermií. Jde o přídatnou žlázu, která je veliká zhruba jako vlašský ořech a nachází se pod močovým měchýřem, kde obtáčí močovou trubici. Pánové se však o její existenci přesvědčí až v pokročilejším věku, kdy se výrazně zvětší a začne o sobě dávat vědět. Při onemocnění prostaty dochází k jejímu nadměrnému zvětšení a to až na dvacetinásobek své obvyklé váhy (až 1000 g). K tomuto jevu přitom dochází až u jedné třetiny mužů, kteří překročili věkovou hranici padesáti let. U zbylých dvou třetin populace se většinou zvětšení projeví později.

Potíže, které se mohou dostavit kvůli zvětšené prostaty

Výrazné zvětšení prostaty bohužel provází celá řada potíží jako je častá a zpravidla i přerušovaná mikce, stejně jako problémy s erekcí. Z problémů s močením si sice děláme legraci a na prostatiky vymýšlíme nejrůznější vtípky, ovšem v pokročilejším věku zjistíme, že jde o jedno z nejnepříjemnějších onemocnění vůbec. Problémy však nebývají způsobeny pouze samotným zvětšením – i muži s nadměrnou prostatou nemusí pocítit žádné symptomy. Potíže s močení a erekcí souvisí s benigní hyperplazií. Nepříjemné pocity, které zvětšenou prostatu provází, jsou však jen jedna věc. Skutečné nebezpečí spočívá ve tvorbě postmikčního rezidua. Po každé mikci zůstane v močovém měchýři několik set mililitrů zbytkové moči, která může způsobit infekci, vychlípky, konrementy a v krajním případě refluxi moče do ledvin.

Jak na nemocnou prostatu

Prostatici nemusí zoufat, onemocnění prostaty lze léčit medikamenty, které způsobují blokaci alfa-adrenergního receptoru. Alternativou mohou být přírodní doplňky stravy z bylin (Pygeum africanum, Urtica dioica apod.). Mezi neznámější přírodní přípravky patří například Prostalex. Zřídkakdy nezbývá, než podstoupit operativní zákrok laserem nebo otevřenou operaci. Takové případy se ovšem týkají jen mužů s enormně zvětšenou žlázou nebo u rizikových pacientů. Jednou z efektivních možností prevence bývá pravidelná masáž. Blížíte-li se k inkriminovanému věku, pro který jsou problémy s prostatou typické, rozhodně tuto metodu nepodceňujte.

Publikováno: 06. 03. 2013

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: jak léčit prostatu | onemocnění prostaty | poruchy erekce | příznaky prostaty | prostalex | prostata