Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Prostata – obávaná, ale důležitá žláza

Prostata neboli předstojná žláza vzbuzuje ve většině mužů obavy. Má však důležitý význam – vytváří sekret, který v ejakulátů zvyšuje životaschopnost spermií. Jde o přídatnou žlázu, která je veliká zhruba jako vlašský ořech a nachází se pod močovým měchýřem, kde obtáčí močovou trubici. Pánové se však o její existenci přesvědčí až v pokročilejším věku, kdy se výrazně zvětší a začne o sobě dávat vědět. Při onemocnění prostaty dochází k jejímu nadměrnému zvětšení a to až na dvacetinásobek své obvyklé váhy (až 1000 g). K tomuto jevu přitom dochází až u jedné třetiny mužů, kteří překročili věkovou hranici padesáti let. U zbylých dvou třetin populace se většinou zvětšení projeví později.

Potíže, které se mohou dostavit kvůli zvětšené prostaty

Výrazné zvětšení prostaty bohužel provází celá řada potíží jako je častá a zpravidla i přerušovaná mikce, stejně jako problémy s erekcí. Z problémů s močením si sice děláme legraci a na prostatiky vymýšlíme nejrůznější vtípky, ovšem v pokročilejším věku zjistíme, že jde o jedno z nejnepříjemnějších onemocnění vůbec. Problémy však nebývají způsobeny pouze samotným zvětšením – i muži s nadměrnou prostatou nemusí pocítit žádné symptomy. Potíže s močení a erekcí souvisí s benigní hyperplazií. Nepříjemné pocity, které zvětšenou prostatu provází, jsou však jen jedna věc. Skutečné nebezpečí spočívá ve tvorbě postmikčního rezidua. Po každé mikci zůstane v močovém měchýři několik set mililitrů zbytkové moči, která může způsobit infekci, vychlípky, konrementy a v krajním případě refluxi moče do ledvin.

Jak na nemocnou prostatu

Prostatici nemusí zoufat, onemocnění prostaty lze léčit medikamenty, které způsobují blokaci alfa-adrenergního receptoru. Alternativou mohou být přírodní doplňky stravy z bylin (Pygeum africanum, Urtica dioica apod.). Mezi neznámější přírodní přípravky patří například Prostalex. Zřídkakdy nezbývá, než podstoupit operativní zákrok laserem nebo otevřenou operaci. Takové případy se ovšem týkají jen mužů s enormně zvětšenou žlázou nebo u rizikových pacientů. Jednou z efektivních možností prevence bývá pravidelná masáž. Blížíte-li se k inkriminovanému věku, pro který jsou problémy s prostatou typické, rozhodně tuto metodu nepodceňujte.