Vyklízení bytu po zemřelém: Jak postupovat?

Vyklízení bytu po zemřelém: Jak postupovat?

Smrt příbuzného je pro pozůstalé tragédií a většinou musí vyřídit několik nezbytných kroků, které zahrnují také vyklizení bytu či domu. Pokud jste v takové situaci právě teď a nevíte, jak se k tomuto úkonu postavit, aby proběhl v souladu s platnou legislativou, nepřestávejte číst.

Vyklizení bytu a legislativa

Jedná-li se o byt či dům ve vlastnictví, pak není co řešit. Ovšem v případě, že zemřelá osoba byla pouze v nájmu, musí věci vyklidit dědicové. Jinak může pronajímatel podat žalobu a domáhat se vyklizení soudní cestou. Může nastat situace, kdy se žádný dědic neobjeví. Pak má pronajímatel právo byt vyklidit sám, ovšem až po půl roce od smrti nájemce. Věci, které v bytě zbyly, si může ponechat i prodat.

Vyklidit svépomocí, nebo se obrátit na profesionální firmu?

Nabízí se otázka, zda byt po zemřelém vyklidit vlastními silami, nebo neztrácet čas a vše nechat na bedrech profesionální firmy. Odborníci z firmy Vyklízení Rychlý – vyklízení bytů Praha doporučují následující postup: Ideální je, aby si pozůstalí věci osobně probrali. A to z důvodu, že mezi nimi mohou nalézt množství předmětů s vysokou hodnotou (ať už finanční či osobní). Některé věci si budete chtít nechat, jiné můžete prodat. Často se stává, že na první pohled bezcenné „staré krámy“ jsou ve skutečnosti cenné starožitnosti. I probírání věcí lze samozřejmě nechat na profi firmě – pro někoho by byla tato činnost v době největšího smutku zbytečně frustrující. Jakmile budete mít jasno, které věci si chcete nechat a čeho se naopak zbavíte, můžete tak učinit sami, ale také si najmout někoho, kdo se o vyklizení bytu postará. Jen pro představu – firma vyklízení Praha nabízí kompletní servis včetně demontáže technologií, bouracích prací, úklidu, malování a v neposlední řadě také zprostředkování výkupu. Díky profesionální firmě nemusíte v těžkém období řešit záležitosti, na které nemáte myšlenky.