Rakovina děložního čípku - jediná rakovina, proti které se můžete očkovat

Rakovinou děložního čípku ročně onemocní téměř půl milionu žen, při čemž polovina z nich na onemocnění umírá. Po rakovině prsu se tak jedná o druhý nejčastější projev této nevyzpytatelné a většinou zhoubné nemoci. Jen v České republice jí každoročně onemocní na 1000 žen, z nichž umírá téměř polovina. Původcem nemoci je virus, který se přenáší sexuálním stykem. Jde o přenosné papalomaviry (HPV), jichž existuje více než 100 druhů a přibližně 30 postihuje oblast pohlavních orgánů. Odborníci je zpravidla dělí na vysoce rizikové (způsobuje zhoubné bujení) a nízce rizikové (způsobuje léze číkpku a genitální bradavice).

Projev rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku má velmi klidný průběh. Infekce je zcela bez příznaků a do dvou let sama odezní. V případě, že přetrvá, vytvoří se na čípku léze. Ty se buď samy zhojí, nebo v naopak zhoršují. Z těch nejtěžších se může vyvinout zhoubný nádor. Organismus si většinou s virem poradí, bohužel u některých žen je jeho obranyschopnost vůči některým typům virů velmi malá (mnohdy kvůli oslabené imunity) a tehdy onemocní prekancerozami a rakovinou.

Dá se proti rakovině děložního čípku bránit?

Samozřejmě – vzhledem k původci nemoci – viru HPV – existuje proti rakovině děložního čípku očkování. Jde o jediné očkování proti tak těžké nemoci, jako je rakovina a je vhodné pro všechny ženy a dívky. Princip očkování je jednoduchý, díky vakcíně se do těla ženy nedostane virus HPV a proto logicky nevznikne ani karcinom. V případě zájmu se můžete očkovat v některém z dvaceti očkovacích center, které jsou rovnoměrně rozprostřeny po celé České republice. Pojišťovny bohužel vakcínu nehradí, ovšem často probíhají akce, kdy se na proplacení podílí alespoň z části. Více informací získáte na webu ockovacicentrum.cz nebo na bezplatné lince 800 123 321.