Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Rakovina děložního čípku – jediná rakovina, proti které se můžete očkovat

Rakovinou děložního čípku ročně onemocní téměř půl milionu žen, při čemž polovina z nich na onemocnění umírá. Po rakovině prsu se tak jedná o druhý nejčastější projev této nevyzpytatelné a většinou zhoubné nemoci. Jen v České republice jí každoročně onemocní na 1000 žen, z nichž umírá téměř polovina. Původcem nemoci je virus, který se přenáší sexuálním stykem. Jde o přenosné papalomaviry (HPV), jichž existuje více než 100 druhů a přibližně 30 postihuje oblast pohlavních orgánů. Odborníci je zpravidla dělí na vysoce rizikové (způsobuje zhoubné bujení) a nízce rizikové (způsobuje léze číkpku a genitální bradavice).

Projev rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku má velmi klidný průběh. Infekce je zcela bez příznaků a do dvou let sama odezní. V případě, že přetrvá, vytvoří se na čípku léze. Ty se buď samy zhojí, nebo v naopak zhoršují. Z těch nejtěžších se může vyvinout zhoubný nádor. Organismus si většinou s virem poradí, bohužel u některých žen je jeho obranyschopnost vůči některým typům virů velmi malá (mnohdy kvůli oslabené imunity) a tehdy onemocní prekancerozami a rakovinou.

Dá se proti rakovině děložního čípku bránit?

Samozřejmě – vzhledem k původci nemoci – viru HPV – existuje proti rakovině děložního čípku očkování. Jde o jediné očkování proti tak těžké nemoci, jako je rakovina a je vhodné pro všechny ženy a dívky. Princip očkování je jednoduchý, díky vakcíně se do těla ženy nedostane virus HPV a proto logicky nevznikne ani karcinom.

V případě zájmu se můžete očkovat v některém z dvaceti očkovacích center, které jsou rovnoměrně rozprostřeny po celé České republice. Pojišťovny bohužel vakcínu nehradí, ovšem často probíhají akce, kdy se na proplacení podílí alespoň z části. Více informací získáte na webu ockovacicentrum.cz nebo na bezplatné lince 800 123 321.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *