Pracovní obuv - Vaše nožky hýčká v teple

Pracovní obuv - Vaše nožky hýčká v teple

„Jdu pracovat do mrazírny,“ chlubíte se známým, že máte nové pracovní místo a zároveň zjišťujete, jestli si ochranné pracovní pomůcky včetně pracovní obuvi musíte kupovat sami, nebo vám je zajistí zaměstnavatel. Jak to vlastně je ve skutečnosti? Máte běhat po obchodech a listovat internetovými katalogy, nebo všechno nechat na svých nadřízených?

Co vlastně musí zaměstnavatel?

Povinností zaměstnavatele je zajistit svým zaměstnancům zdravotně nezávadné a bezpečné prostředí. Ovšem je řada pracovních provozů, kde to z principu zajistit nelze. Charakter výroby to nedovoluje, například se při výrobě pracuje s chemikáliemi apod. Potom je zaměstnavatel povinen zaměstnancům dodat ochranné pracovní prostředky, aby při práci neutrpěli zdravotní újmu. Jak uvádí tento text, o tom, co zaměstnanci dostanou, rozhodne firma.

Nárok není samozřejmost

„Mám tedy na pracovní boty v mrazírně automaticky nárok“ usoudíte teď možná. Není to ale tak docela pravda. Více se k problému dočtete v tomto článku. Jestli zaměstnanec získá nárok na pracovní obuv, to vždy závisí na tom, jakou práci bude dělat a v jakých podmínkách. Budete-li pracovat v mrazírnách v kanceláři jako účetní, žádnou pracovní obuv nepotřebujete. Když ale budete pracovat v mrazírenském skladu, kde je chlad a vlhko, měli byste nafasovat boty odolné chladu s protiskluzovou podrážkou.

Pracovní obuv- voda do ní nepronikne

Dostali jsme se k jádru věci. Výběr bot závisí na podmínkách, ve kterých v nich budete chodit. Když se řekne pracovní boty, spousta lidí si vybaví težká pracovní bagančata, která se hodí třeba někam na stavbu. Jenže to je skutečně takříkajíc špička ledovce. Ve skutečnosti je pojem pracovní boty neuvěřitelně široký. Možná budete sami překvapeni, co všechno obsahuje.

Ideální volba do chladu

Nízké, prodyšné boty do méně rizikových provozů. Nejlépe s širokou špičkou, antistatické a s protiskluzovou podrážkou, navíc odolné chladu. Jednoduše řečeno pracovní sandály. Pracovní kotníkové boty naproti tomu fixují nohu, zateplené jsou ideální do chladu. Zabraňují i průniku vody.

Pantofle pro kancelářské krysy

Polobotky nabízejí skvělou volbu do haly nebo práci na ven. Výborně chrání nohu a mají docela výsadní postavení – jsou totiž hodně univerzální. Zmiňovali jsme se, že pokud se v mrazírnách zabydlíte třeba v kanceláři účetních a do provozu nepřijdete, nejspíš se bez pracovních bot docela dobře obejdete. Jenže ono to není tak docela pravda. Kancelářské krysy ocení pohodlné pracovní pantofle.

Normy za vás boty nevyberou

Norma sem, norma tam, všude kam se podívám. Ano, nikdo nezpochybňuje, že výběr pracovních bot se rozhodně točí kolem norem. Určuje ho norma EN 347 pro pracovní boty a také norma EN 345 zaměřená na bezpečnostní obuv. Ovšem samotná norma za vás výběr správných bot neudělá. Musíte přitom používat i svůj vlastní selský rozum.

Chodidla jako v peřince

Kromě bezpečnostních prvků jako je ocelová tužinka ve špičce, díky které přežijete bez následků i když vám spadne na nohu těžký balík, nebo se srazíte s rozparáděným kolegou, je důležité i vaše pohodlí. Boty musí být příjemné na omak, lehké, ale zároveň dostatečně pevné. Díky měkké stélce se budete cítit jako v peřince.

Větší velikost zajistí teplo

Nezapomeňte ale na to nejdůležitější – správnou velikost. U vyšších bot je lepší, když si pořídíte o půl nebo celé číslo větší obuv. Stejně tak v případě zimních bot se hodí mít o trochu větší bagančata, snáze v nich potom udržíte teplo. Jestliže si vybíráte boty do mrazírenského provozu, právě zde se vyplatí zvolit větší velikost. Bude vám v nich teplo a zažijete opravdové pohodlí.

Publikováno: 31. 08. 2017

Kategorie: Práce

Autor: Adam