Rekonstrukce se nebojte, jen se na ni důkladně připravte

Rekonstrukce se nebojte, jen se na ni důkladně připravte

Všechno je jednou poprvé, dokonce i rekonstrukce bydlení. Obava z neznámého je přirozený stav, kterým si projde téměř každý (čest výjimkám!). Pokud se již delší dobu na transformaci svého domova chystáte, pravděpodobně se ve vás bijí smíšení pocity. Na jednu stranu se nemůžete dočkat zbrusu nového interiéru či exteriéru, na stranu druhou se vám před očima míhají výjevy ze „staveniště“. Chcete-li předejít chaosu a zároveň si ušetřit spoustu času a starostí, důkladně si akci naplánujte.

Chybám se nevyhnete, těm největším však můžete předejít

Rekonstrukce bydlení je naprosto zásadní událost. Týká se přece místa, ve kterém trávíte spoustu času. Ale jak se vyvarovat přešlapů a chyb? Ujasněte si priority a smiřte s s tím, že design vždy nejde ruku v ruce s funkčností. Chcete-li se ve svém bytě či domě cítit dobře, pojměte přestavbu komplexně. Nevařte z vody a vymyslete jednotný koncept – ucelené bydlení vypadá mnohem lépe než „splácanina“. V praxi to znamená mnohé, například vzájemné sladění hlavních prvků, jako jsou dveře, podlahy a okna.

Rekonstrukce může dopadnout všelijak. Tato se podařila na výbornou. | Foto: jis.cz

A samozřejmě nezapomeňte na detaily. Roli hrají také drobnosti v podobě elektrických zásuvek, barev parapetů a dalších prvků, které jsou s nemovitostí pevně spojeny. Veledůležitý je také rozpočet. Zjištění, že jste původní částku „přestřelili“ o třetinu v momentě, kdy nejste daleka u konce, není zrovna příjemné. Proto po dodavatelích vyžadujte pevné ceny a nespojte se s příslibem slev. Podstatné je to, co je na papíře. Nicméně nezapomeňte, že na materiálu se nešetří.

Okna? Rozhodně je nenechávejte na poslední chvíli

Zvažujte výměnu starých oken za nová? Děláte dobře – přítomnost nových oken umocní celkový dojem z rekonstrukce. A bez ohledu na to, zda se přikloníte k plastovým oknům, nebo si nakonec vyberete dřevěná okna, z dlouhodobého hlediska ušetříte za teplo, příbytku zajistíte mnohem příjemnější klima. Berte však na vědomí, že stavební úpravy související s výměnou oken patří k náročnějším a „špinavějším“.

Bez nových oken by rekonstrukce nebyla úplná. Vyberte si ta nejlepší! | Foto: jis.cz

Ačkoliv jsou okna významnou položkou, ani v jejich případě zbytečně nešetřete – rozhodně ne na úkor kvality. Raději si připlaťte za systém, který vám bude perfektně sloužit pod desítky let. A opět se zamyslete nad maličkostmi: nehodila by se vám balkónová pojistka nebo třeba bezpečnostní skla?

Spolupracujte s profesionály

Co dodat závěrem? Snad jen to, že rekonstrukce může proběhnout svižně a bez zásadních problémů – jen musíte pečlivě naplánovat každý jednotlivý krok. A co se týče výměny oken, obraťte se na odborníky z firmy JIS, která se v oboru pohybuje přes čtvrt století a vyrábí kvalitní systémy ze špičkových komponentů. Kromě plastových, dřevěných, hliníkových a špaletových oken najdete v její nabídce i dveře, pergoly a zimní zahrady.

Publikováno: 28. 04. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam