Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Zásady pro bezpečnou jízdu v zimě

Zima se neúprosně blíží a sváteční řidiči své plechové miláčky ukládají k několikaměsíčnímu spánku do bezpečí garáže. Pokud s jízdou na uježděném sněhu a náledí nemáte příliš zkušeností ani vy, dejte na naše praktické tipy. Prozradíme vám, jak zimu zvládnout i bez toho, abyste museli cestovat MHD.

1. Kdo spěchá, nemusí do cíle dorazit vůbec

Známé moudro „spěchej pomalu“ v zimě platí dvojnásob. Mezi základní zásady bezpečné jízdy patří pomalejší a plynulé ovládání volantu a pedálů. Při průjezdu zatáčkou zpomalte a najíždějte z vnější strany své poloviny vozovky. S předstihem zpomalte na vhodnou rychlost a pokud váš vůz nemá ABS, přibrzďujte přerušovaně (nedojde k zablokování kol). Volant nedržte křečovitě a nedělejte příliš prudké pohyby. Jakmile vjedete do zatáčky, točte jemně a nebrzděte. Plyn přidejte až poté, co vyjedete ze zatáčky.

2. Bez kvalitní výbavy se dostanete do potíží

Můžete jezdit velmi opatrně, nicméně bez dobré výbavy vás zima stejně dostane. Alfou a omegou jsou kvalitní pneu (přečtěte si článek na téma povinnost zimních pneumatik), které by měly mít dostatečný vzorek (min 4 mm).

Dbejte na to, aby bylo v nádrži dostatek paliva a pro klid duše s sebou vozte sněhové řetězy. A když na to přijde, mohlo by se vám hodit také teplé oblečení, baterka, zapalovač, lopatka na sníh, startovací kabely a případně i léky, které musíte pravidelně užívat. Všechny tyto věci stoprocentně nacpete i do menšího kufru, tak proč je tam nemít?

3. Mějte oči na štopkách

Věděli jste, že se kvůli sněhu brzdná dráha prodlouží až třikrát? A to je pádný důvod k tomu, abyste dění na silnici a v jejím bezprostředním okolí bedlivě sledovali. Víme, že to děláte i během roku, ale během zimy se snažte na řízení koncentrovat o to intenzivněji. Budete-li důslední a předvídaví, minimalizujete riziko krizových situací.

4. Zásady bezpečného brzdění

Bohužel nemůžete počítat s tím, že to samé budou dělat i ostatní účastníci provozu. Pokud se do krizové situace přece jen dostanete a nezbude vám, než prudce zastavit, držte volant rovně a brzdový pedál sešlápněte plynule a důrazně (ideálně celou vahou těla). Nikoliv tak, že na brzdu „dupnete“ a hned na to sundáte nohu.

Pneumatiky mají nejlepší trakční vlastnosti v přímém směru a budete-li současně brzdit i zatáčet, výsledek nebude příliš efektivní. Z psychologického hlediska není jednoduché držet volant rovně, když před vámi stojí kolona dalších aut, ale věřte, že snaha o změnu jízdy může skončit ještě hůře. Nezapomeňte, že při nárazu zepředu je deformační zóna mnohem větší než z boku.

Co dodat závěrem? Snažte se udržovat větší odstup od automobilu před vámi, vždy se chovejte ohleduplně a nezastavujte na nepřehledných místech (např. pod kopcem). Chování vozidla na sněhu či náledí si předem vyzkoušejte na bezpečném místě. Získáte zkušenosti, které se vám budou v reálném provozu k nezaplacení.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *