S písničkou na rtech aneb Proč je hudba u dětí tolik důležitá?

S písničkou na rtech aneb Proč je hudba u dětí tolik důležitá?

Jen těžko si představit svět bez hudby. Zbavuje nás stresu, hecuje před náročným výkonem i navozuje romantickou atmosféru příjemného večera. Nadto již od útlého věku zlepšuje vnitřní vyrovnanost jedince, pozitivním způsobem působí na (nejen) dětskou psychiku, podílí se na rozvoji tvořivosti i empatie a v neposlední řadě vylepšuje schopnost spolupráce. Vést dítě k hudbě je tak téměř povinnost. Pro začátek mu můžete koupit zpěvník (anebo ho zdarma vyžívat v online podobě).

Odolnější psychika

Z vědeckých výzkumů plyne, že děti s pozitivním vztahem k hudbě lépe zvládají stres a náročné situace. Snadněji se s nimi spolupracuje a zpívání, aktivní poslech oblíbených songů nebo hra na hudební nástroj se příznivě podepisuje i na vývoji jejich tvořivosti a empatie.

Všelék, který nic nestojí

O hudbě se někdy – stejně jako o psovi – mluví jako o nejlepším příteli člověka. Prakticky nic nestojí, a přitom i pár písniček ve sluchátkách nám pomůže přijít na jiné myšlenky, když je nám ouvej. Vedle terapie muzika stejně dobře poslouží jako povzbudivý prvek před blížícím se sportovním výkonem nebo těžkou prezentací v práci. Když víte, že vám hudba pomáhá, podělte se o tuto zkušenosti i s vaším „malým já“.

Věk je jen číslo

Na zvukové podněty reagují i ti nejmladší z nás. Běžně se tak setkáte s tím, že si váš synek nebo dcerka – ačkoliv ještě neumí chodit ani mluvit – začne pobrukovat nebo se vlnit do rytmu s písničkou, která zrovna vychází z rádia. Když vypozorujete, jaké melodie se vašemu dítku líbí, můžete je zkusit použít, až se vám nebude dařit uplakané dítě uklidnit. V pozdějším věku se zase můžete dohromady naučit základní akordy a texty a společně strávit příjemné odpoledne. A že zpíváte falešně? Tím se netrapte, nejste na pěvecké soutěži. Jde především o zážitek a společný čas s dětmi.

Zábavná forma učení

Hudba má i vzdělávací funkci. Některé písničky pro děti jsou přímo navržené tak, aby se jejich zpíváním děti něco naučily. Příkladem budiž „Hlava, ramena, ruce“, kdy si dítě osvojuje názvy lidských partií. Postřeh a výslovnost lze zase trénovat na známých variacích písničky „Holka, modrooka“ upravených na „Helke, medreeke“, „Hilki, midriiky“ apod.

Publikováno: 11. 09. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam