S výběrem půjčky se neukvapujte a porovnávejte

S výběrem půjčky se neukvapujte a porovnávejte

Rozhodli jste se, že si splníte sen v podobě nového spotřebiče, automobilu nebo bydlení? Nedisponujete-li dostatkem finančních prostředků, pravděpodobně vám nezbude, než se poohlédnout po vhodném financování. Zvážili jste-li všechna rizika spjatá se zodpovědným úvěrováním (adekvátní plat, finanční rezervy pro případ momentální platební neschopnosti apod.), vydejte se do banky. Bankovní instituce jsou synonymem pro jasné a výhodné podmínky a navíc je neustále kontroluje Česká národní banka. Přesto se však k výběru půjčky vyplácí přistupovat s rozvahou a nekývnou na první nabídku, která se vám postaví do cesty.

Dvakrát měř a jednou řež

I mezi zdánlivě podobnými bankovními produkty najdete při bližším přezkoumání podmínek významné rozdíly a je proto na místě důkladné porovnání. Nejde jen o výši úrokové sazby, ale i další parametry v podobě poplatků a sankcí – i ty mívají značný vliv na celkovou splatnou částku. Nechcete-li se zbytečně přeplatit, zjistěte si o daném typu úvěru co nejvíce informací.

I nebankovní půjčka může být výhodná

Skvělým vodítkem, který vás provede světem půjček, je portál Bankovní půjčka EU. Právě zde najdete komplexní informace o mnoha bankovních, ale i nebankovních produktech a jejich přehledné srovnání. Prozkoumáte-li si tabulku důkladně, zřejmě vás překvapí, že některé nebankovní půjčky vychází výhodněji než konkurenční bankovních úvěry. Na mysli však máme půjčky od prověřených poskytovatelů, kteří se soustředí do České finanční a leasingové asociace (např. Cetelem, Home Credit, Provident apod.). Nepodceňujte však ani prověřené a transparentní půjčky – jsou na tom podobně jako pasivní kouření. Na první pohled jsou zcela bezpečné, ale při častém a neuváženém čerpání vás mohou dostat do pořádných problémů. Vždy si proto pořádně rozmyslete, zda si půjčit opravdu potřebujete.

Publikováno: 29. 03. 2013

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: bankovní půjčky | bankovní půjčky EU | porovnání půjček