Sharplayers: Startup nabízí 3D tisk na zakázku. Na koho cílí a kolik stojí?

Sharplayers: Startup nabízí 3D tisk na zakázku. Na koho cílí a kolik stojí?

Trojrozměrný tisk je fenomén posledních let. Není divu, jen málokterá technologie se dotýká tolika oborů a bez nadsázky může změnit svět. Ale o tom se dočtete v jiných článcích. My jsme si vzali na mušku zajímavý startup Sharplayers, který nabízí zakázkové zhotovení 3D výrobků. Kombinace osobního přístupu a extrémně rychlé výroby se jen tak nevidí. Startup cílí na designéry, inženýry, architekty, vynálezce a každého, komu výroba prototypů usnadní podnikání. Technologie trojrozměrného tisku umožňuje přesnou realizaci takřka jakéhokoliv modelu. Zakázku lze zadat online na webu Sharplayers.cz v rámci několika jednoduchých kroků.

Jak probíhá zadání 3D tisku?

Se Sharplayers je 3D tisk na zakázku snadný jako facka. Nahrajete potřebné soubory, specifikujete požadavky (kvalita modelu, síla apod.) a do tří hodin od nahrání obdržíte cenovou kalkulaci. Jakmile ji potvrdíte, začne se tisknout. Díly vám přiveze kurýr a při objednávce z ČR můžete mít výrobek do druhého dne k dispozici. Objednat si však můžete z libovolného koutu světa! A co se stane v případě, kdy zákazník nedodá model v potřebné kvalitě? Pokud je zakázka netisknutelná, případně ji nelze vytisknout tak, aby odpovídala zadání, provozovatelé klienta upozorní na nedostatky a zdarma poskytnou rady, jak model opravit. Případně pomohou s tvorbou návrhu.

Jaké technologie tisku služba využívá?

Sharplayers se zabývá dvěma rozdílnými technologiemi: Fused Filament Fabrication (FFF) a Stereolitography (SLA). Obě metody 3D tisku nabízí rozličné výhody. Fused Filament Fabrication Fused Filament Fabrication neboli FFF umožňuje rychlou a levnou výrobu modelů s nižším rozlišením tisku. Výsledek sice není tak detailní jako v případě jiných metod, ale náklady jsou o poznání nižší. V praxi se využívá při tisku architektonických modelů, průmyslových prototypů, běžných nástrojů a zařízení, náhradních dílů a funkčních částí a v neposlední řadě věcí pro osobní potřebu (od dekorací až po hračky). Rozlišení vrstvy při FFF je limitováno 0,1 mm a velikost tisku rozměry 300 × 300 × 300 mm. Tiskne se s přesností +/- 2 mm, a to z mnoha druhů materiálů: ABS, ASA, PLA, polykarbonátu, ABS s uhlíkovými vlákny, PEEK (vysokoteplotní termoplast), TPU a nylon. K výhodám 3D tisku FFF metodou patří kromě nízké ceny dobrá tepelná odolnost a možnost venkovního využití (obojí platí pro vybrané materiály). Stereolitografie Stereolitografie neboli SLA či SL využívá tzv. fotopolymerizaci. Jedná se o proces, v rámci kterého dochází k tvorbě polymerů za pomocí světla. 3D tiskárna následně tvoří z polymerů části, které mohou být velmi detailní. Technologie nachází využití při tisku lékařských modelů, dentistického materiálu, počítačového hardwaru, prototypových částí, šperků a dalších věcí, u nichž hrají roli detaily. Rozlišení vrstvy při SLA je limitováno 0,03 mm a velikost tisku rozměry 200 × 120 × 65 mm. Tiskne se z fotosenzitivní pryskyřice a přesností +/- 0,08 mm.

Kolik 3D tisk na zakázku stojí?

A teď to podstatné. Na kolik vás výroba trojrozměrného modelu vyjde? Konečná cena logicky závisí na použité technologii, velikosti objektu a celkové složitosti zakázky. V praxi může hodina trojrozměrného tisku složitější součástky stát více než tisk série stejných součástek. Standardně můžete počítat od 50 do 150 Kč za hodinu tisku. 3D tisk cena je tedy více než přijatelná. Přesnou částku se dozvíte na základě individuální kalkulace. Získáte ji zdarma do 3 hodin od zadání poptávky na webu. Startup garantuje dodržení termínů, jinak si za objednávku nenaúčtuje vůbec nic. Konkrétně v případě 20% časového zpoždění u malých zakázek (do 5 kusů) a 40% časového zpoždění u zakázek od 5 do 50 kusů. Resumé? Podobná služba na českém trhu chyběla. Díky startupu Sharplayers si může kdokoliv nechat vytisknout takřka libovolný model „za pár korun“. Výroba probíhá obratem a objednávky se posílají i do zahraničí.

Publikováno: 22. 01. 2019

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: 3D tisk na zakázku