Skartace - o co jde a proč je skartování tak důležité?

Skartace - o co jde a proč je skartování tak důležité?

Skartace je proces, v rámci kterého jsou zcela zlikvidovány nepotřebná, nepoužitelná a zbytečná data. Většinou jde o data, kterých se nechceme zbavit běžným způsobem a musíme zajistit, aby se k nim nedostala nepovolaná osoba. Zneužití citlivých informací je poměrně častý a velmi nepříjemný problém, kterému lze efektivně předcházet profesionální skartací. Zmíněná citlivá data mohou mít mnoho podob – např. databáze s osobními údaji klientů, firemní dokumentace apod.

Skartace se netýká jen tištěných dokumentů

V dnešní době uchováváme data především v elektronické podobě na různých paměťových nosičích – např. na klasických CD a DVD, flash pamětích nebo externích pevných discích. Možná vás napadá, zda není skartace zbytečná, když stačí zálohovaná data vymazat, případně disk zformátovat... V praxi však dojde k vymazání dat až poté, co jsou nahrazena jinými daty. Smažete-li obsah pevného disku, stále se na něm bude nacházet, i když ho „neuvidíte“. Pomocí speciálních (a volně dostupných) programů ale není problém tato data obnovit. Nepomůže ani přelomení nosiče – profesionálové si dokáží poradit i s takto znehodnocenými médii. Jediným řešením je profesionální skartace odbornou firmou.

Kdo využívá skartaci?

V minulosti využívaly služby skartace především větší společnosti, ale dnes patří mezi klientely také malé firmy. Citlivých dat rok od roku přibývá a málokdo disponuje kapacitami na jejich uchovávání. K něčemu takovému zároveň není důvod a poté, do vyprší doba nutná na archivaci, je efektivnější využít skartaci. Dalším důvodem je také skutečnost, že je stále více možností jak data zneužít. Data ze smazaných elektronických nosičů již dokáže „vytáhnout“ kde kdo. Mezi nejčastější zákazníky, kteří službu skartování využívají pravidelně, patří instituce, které disponují rozsáhlými databázemi s důvěrnými údaji o klientech (rodná čísla, čísla bank. účtů, adresy...). Jde o banky, pojišťovny a spoustu dalších subjektů.

Na koho se obrátit?

Důvěřujte profesionálům, kteří vám nabídnou komplexní služby a svědomitý přístup. Mezi absolutní špičku v oboru patří společnost REISSWOLF, která u nás působí od roku 1996. Německá společnost byla založena v roce 1985 a patří k leaderům evropského trhu. Všechny důležité informace najdete na www.skartovani.cz nebo na  www.reisswolf.cz.

Publikováno: 05. 08. 2014

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: skartace | skartování