Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Sport

Skialpinistické boty – bez nich se vám půjde nahoru špatně

Letos zažíváme všichni dost zvláštní rok a příliš optimistických vyhlídek není ani do nejbližších měsíců. Mnozí lyžaři proto propadají beznaději. Vycestovat za sněhem se sice složitě dá, ale… Pokud se bude lyžovat jen u nás, možná bude na sjezdovkách přeplněno. Nevěšte hlavu, pokud se bojíte, že si nezalyžujete vůbec nebo jen na přecpaných sjezdovkách, vyzrajte na nestandardní situaci po svém – zkuste skialpinismus, neboli skitouring. Cože to znamená? Není na tom nic tajemného, skialpinismus je již tradiční odvětví lyžování. Jde o to, že se pohybujete v krajině na lyžích na vlastní pěst. Kopec nahoru si vyšlapete a pak si jej za odměnu můžete sjet. Nepotřebujete žádné vleky a nepohybujete se nutně ani v blízkosti dalších lidí. Skitouring je taková zimní horská turistika na lyžích. Je to romantika, je to dobrodružství a celé se to odehrává v krásné zasněžené zimní krajině. Zaujalo vás to? Tak si pořiďte vybavení, naučte se s ním zacházet a můžete vyrazit.

Vedle lyží, které sice na pohled připomínají sjezdovky, ale řadu parametrů mají jiných (zejména hmotnost), jsou velmi důležité skialpové boty. Nároky na skialpové boty jsou hodně vysoké, musí perfektně zvládat jak chůzi nahoru, tak podržet i při náročnějších sjezdech, proto každé skialpinistické boty mají přepínání mezi režimy pro chůzi a sjezd. Velké nároky se na ně kladou také, co se týká nízké hmotnosti a i tuhosti (zejména pro lyžaře, kteří očekávají i plnohodnotný zážitek při jízdě dolů). Co musí být skutečně stoprocentní, to je kompatibilita vázání a bot, jinak riskujete snížení funkčnosti vázání, potažmo úraz. Dlužno říct, že žádná skialpová bota není univerzální, některé modely jsou lehčí a ohebnější, tedy se vám v nich snadněji bude stoupat do kopce, ve sjezdu vás však podrží omezeně. Naopak je-li bota pevnější a lépe se chová při sjezdu, bude těžší a hůř se vám s ní bude stoupat do svahu.

Vybírejte tedy podle svých preferencí, na trhu existuje velké množství výrobců a produktů, některé jsou lehké, závodní boty, díky kterým z kopce pofrčíte s větrem o závod. Touristické boty jsou zlatou střední cestou, kterou nejčastěji volí začátečníci. Pokud jezdíte raději dolů, potom jsou nejlepší volbou freeridové boty, které nejvíce připomínají klasické lyžáky. Aktuální nabídku skialpových bot naleznete na portálu SNOW.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *