Sny se mají plnit. Chcete se stát pilotem?

Sny se mají plnit. Chcete se stát pilotem?

Dětí si svou budoucnost malují růžovými barvami. Plánují, že se budou v dospělosti zabývat činnostmi, ke kterým se nakonec většinou ani nedostanou. K typickým dětským snům, a to nejen těm klukovským, patří i létání. Pokud jste vždy snili o tom, že vám ostatní budou říkat „pane kapitáne“, stále máte šanci. Nikdy není pozdě, ovšem musíte pro to něco udělat.

Vše začíná v letecké škole

Tak jako nelze řídit auto bez řidičáku, nemůžete pilotovat letadlo bez průkazu pilota. Ten získáte po absolvování leteckého kurzu. Pro začátek si vystačíte s kvalifikací PPL(A), která vám umožní létat na jednomotorových letounech. Základní kurz si pak můžete rozšířit také o létání v noci atd. A samozřejmě postupně přejít až kurz na obchodního pilota.

Jaké jsou vstupní podmínky?

Letecké školy přijmou každého zájemce, který doloží potvrzení o zdravotní způsobilosti 2. třídy. Další podmínkou je min. věk 15 let s tím, že v době prvního samostatného letu musí žák dovršit 16 let. K závěrečným zkouškám budete připuštění v 17 letech. Žádná další omezení zájemce o pilotní kurz nenarazí. Měli byste však počítat s tím, že létání vyžaduje perfektní soustředěnost a schopnost řešit stresové situace.

Pojistěte se, neprouhloupíte

Až budete mít v ruce vytoužený pilotní průkaz, váš život se od základů změní. Ale ještě než si vypůjčíte letadlo a vyrazíte vstříc novým zážitkům, sjednejte si pojištění odpovědnosti pilotů online. Pojištění pilotů slouží ke krytí škod způsobených na zapůjčeném stroji. Znamená to, že když vlastní vinou způsobíte poškození letadla, pojišťovna za vás uhradí náklady na opravu. Za výhodných podmínek se můžete pojistit například u pojišťovny ERGO. Rozsah krytí se pohybuje od 50 do 600 tis. Kč s jednotnou spoluúčastí ve výši 10 %. Letadlo musí být registrováno v některém ze států Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Pojištění platí celosvětově.

Publikováno: 03. 03. 2018

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam