Spánek je základem zdravého života. Víte, jak na něj?

Spánek je základem zdravého života. Víte, jak na něj?

Zdravý spánek. Tohle sousloví bývá v moderní společnosti používáno téměř jako mantra. Každý tak nějak vnímá, že kvalitní spánek je pro zdravý život opravdu důležitý. Na druhou stranu má ovšem čím dál více lidí problémy jak se samotným spánkem, tak i s usínáním. Na vině jsou špatné životní návyky, stres a uspěchaný životní styl.

Spánek ničím nenahradíte

Zastavme se na chvíli u tématu zdravého životního stylu. Spousta věcí se dá nahradit, zjednodušit nebo vylepšit nějakou moderní vychytávkou. Starý dobrý spánek ale zůstává stále stejně důležitý. Nemůžete jej nahradit jinou variantou stavu vědomí. Prostě si vyhradíte minimálně 7,5 hodiny denně a po celou tuto dobu se oddáte sladkému snění. Král i ten nejposlednější žebrák. Všichni musí spánku každý večer podlehnout.

Proč je pro nás tento zvláštní nevědomý stav tak důležitý? Kdysi si lidé mysleli, že se jedná o pasivní proces, ve kterém se člověku maximálně tak zdají mnohdy nesmyslné sny. Dnes už díky vědeckým výzkumům víme, že tomu tak rozhodně není. Spánek je aktivní očistný proces, při kterém se velmi intenzivně regeneruje tělo i mysl. Nedostatek spánku s sebou nese psychické i fyzické problémy. Může stát za rozvojem cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a dalších neduhů. Negativní účinky na psychiku nejspíš pocítil už každý, kdo si někdy zahrával se spánkovou deprivací. Poruchy koncentrace, pozornosti, kolísání nálad. Není o co stát. V dlouhodobém horizontu mohou nasedat dokonce i přidružené psychické problémy a narušení mezilidských vztahů.

Jak nejlépe usnout?

Ze všeho nejdříve se zaměřte na režimová opatření. Jak to máte s modrým světlem? Používáte spíše osvětlení s teplým světelným spektrem? Dodržujete pravidlo nejméně 2 hodiny před usnutím nesledovat obrazovku chytrého zařízení? Nejprve tedy upravte své návyky tak, abyste co nejvíce zvýšili pravděpodobnost, že se v noci skvěle vyspíte. Omezte modré světlo, pořiďte zatemňovací závěsy, upravte teplotu v ložnici na 18 stupňů a přestaňte používat postel k práci nebo ke sledování televize. Když odbouráte vnější rušení, prozkoumejte další metody jak usnout.

1. Přizvěte na pomoc bylinky

Léky na spaní jsou kontraproduktivní. Bylinky naopak mohou k lepšímu spánku určitě přispět. Vsaďte na heřmánek, meduňku nebo třezalku.

2. Zaveďte usínací rutinu

Když zavedete spánkové rituály, vaše tělo se podvědomě každý večer na spánek připraví. Usínání bude jednodušší. Odložte telefon a před spaním si třeba čtěte. Můžete se i lehce protáhnout u relaxační jógy nebo si třeba zameditovat.

3. Spěte na levém boku

Radu, že je vhodnější spát na levém boku, jste už pravděpodobně někde slyšeli. Co ale možná nevíte, je důvod tohoto doporučení. Při ležení na levém boku podporujete trávení. Vnitřní orgány se totiž nacházejí ve výhodné pozici. Také ulevíte svému srdci, které při této poloze nemusí pumpovat proti odporu.

4. Vyhněte se kofeinu

Možná máte dojem, že ta odpolední kávička je už dávno pryč. Kofein ale působí opravdu dlouhodobě. Pokud si nedokážete odepřít šálek voňavého pokušení, dopřejte si ho raději už v dopoledních hodinách.

5. Otestujte metodu 4-7-8

Těsně před usnutím praktikujte dýchací techniku 4-7-8. Špičku jazyka umístěte na horní patro, 4 vteřiny se nadechujte nosem, zadržte dech na 7 vteřin, ústy vydechujte po dobu 8 vteřin. Cvičení opakujte čtyřikrát. Časem se můžete dostat až na 8 dechových cyklů.

Doufáme, že vám naše dnešní tipy pro dobré usínání pomohou. Přejeme sladké a ničím nerušené snění.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Zdraví