Střešní světlovod: Praktický a levný prvek pro rodinné domy

Střešní světlovod: Praktický a levný prvek pro rodinné domy

Při realizaci či modernizaci rodinného domu je určitě vhodné se zamyslet nad způsoby, jakými se dá snížit energetická závislost. Kromě instalace různých moderních zařízení, k nimž se řadí například solární panely apod., může spotřebu elektřiny v domácnosti snížit i relativně jednoduchý prvek, jímž jsou světlovody.

Maximum denního světla pomocí jednoduchého systému, který lze aplikovat v každém rodinném domě

Pakliže se v domě nachází střešní světlovody, spotřeba elektřiny v rámci osvětlení interiéru domácnosti výrazně klesá. Jedná se o praktické, ale zároveň vlastně velmi jednoduché zařízení. Každý střešní světlovod slouží k přenosu přirozeného denního světla dovnitř domu. Uvádí se, že lze takto přivést do místnosti až 98 % světla zvenčí. Nemusíte pak díky tomu tolik svítit žárovkami, čímž se logicky výrazně snižuje spotřeba elektřiny, domácnost je podstatně méně závislejší na centrálních dodávkách energií. Světlovody nejsou nijak drahou záležitostí, nejlevnější modely stojí řádově jednotky tisíc korun. Nijak zvlášť složitá zároveň není ani instalace. Ideální je, pokud se se světlovody počítá už při samotné výstavbě objektu, je však samozřejmě možné denní světlo tímto způsobem přivést i rekonstrukcí u již stávajícího rodinného domu, případně třeba komerčních objektů, kde sídlí kanceláře. Moderní světlovody zajišťují nejen efektivní, ale rovněž ekologický přísun denního světla. Přispívají ke snižování emisí CO2, neboť se logicky snižují nároky na výrobu elektřiny.

Jak světlovody účinkují?

Střešní světlovody fungují na velmi jednoduchém principu. Jde o dokonalejší verzi klasických světlíků, kdy je ve střešní části objektu zabudována průhledná kopule. Tou je pak světlo odváděno do místností pomocí tubusu. V něm přitom dochází k jen minimálním ztrátám, takže se dovnitř objektu dostává skutečně výrazné množství přirozeného světla. Světlovody jsou perfektní například pro temnější části domů, využít se však dají prakticky ve všech místnostech. Přirozené denní světlo je pro člověka velmi důležité. Proto světlovody mají své opodstatnění nejen z hlediska ekonomických úspor, ale rovněž z důvodu zdraví a vitality obyvatel domu.

Publikováno: 25. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam